Jimnastik Evde Yapılır mı?

0
96

Pek çok anlamda vücut sağlığımızı etkilemekte olan Jimnastik, gelişime çok büyük katkısı olan bir spor dalıdır. Özellikle çocuk yaşta başlamanın etkisi kat kat daha büyüktür. Ayrıca sadece gelişimi de etkilemekle kalmaz, mental sağlık açısından da oldukça önemlidir. Peki çoğu kişinin de merak ettiği gibi Jimnastik Evde Yapılır mı? Bu sorunun cevabına kısmen evet diyebiliriz.

Çünkü Jimnastikteki her hareket evde veya tek başına yapılmaya uygun değildir. Çünkü dikkat edilmezse ciddi sakatlanmalara neden olabilmektedir. Bu yüzden bir hoca eşliğinde yapılırsa çok daha güvenli olur. Özellikle de çocuklar için. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki evde de yapılabilecek Jimnastik hareketleri bulunmaktadır.

Evde Yapılabilecek Jimnastik Hareketleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi evde de yapılabilecek birtakım güvenli jimnastik hareketleri bulunur. Bunları şu şekilde aşağıda sıraladık.

Geri Köprü: 

Bir başka temel jimnastik hareketlerinden biri de Geri köprü hareketidir. Ancak belin esnek durumda olması bu hareket için oldukça önemlidir. Bu yüzden hareketi yapmadan önce esneme hareketleri yapmayı ihmal etmeyiniz. Özellikle kasları ısıtmayı ihmal etmemek herhangi bir kaza yaşamamak adına son derece önemlidir.

Öne Köprü: 

Jimnastiğin temel hareketlerinden biri olarak gözümüze çarpanlardan biri de Öne köprü hareketidir. Yine bu harekette de belin esnek olması ve ısınma hareketi yapmak son derece önemlidir.

Öne Takla: 

Öne takla temel jimnastik hareketlerinden biridir ve evde rahatlıkla yapılabilir. Tabi ki yine de kontrollü olmak şartı ile.

Amut Takla: 

Bu hareket bir nevi amut hareketinin devamı niteliğindedir. Tek yapılması gereken ise amut hareketine geldikten sonra geriye doğru takla atmaktır.

Amut: 

Aslına bakarsanız Amut hareketi hepinizin çocukluktan bu yana bildiği bir harekettir. Ancak bu hareketi yaparken de dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. O da vücut amut pozisyonundayken elleri ileriye taşımaktadır.

Tüm bu hareketler evinizde kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak söylediğimiz gibi ısınma hareketi yapmak bir hoca ile dahi çalışsanız oldukça önemli ve gereklidir. Tüm bunlara uyduğunuz müddetçe bu hareketleri yaparken bir kaza ya da sakatlanma gibi bir durum yaşamazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here