Genel Jimnastik Nedir?

0
122

Jimnastik hem beden hem de mental sağlık açısından oldukça faydalı bir spor dalıdır. Çocuk yaşta başlamış olmak her ne kadar daha verimli olsa da yetişkinler de gerek önlemleri alarak bu sporu rahatlıkla yapabilmektedir. Hatta son zamanlarda bu sporun etkileri ve faydaları da gün yüzüne daha da çıkmaya başlayınca bu spora olan ilgi daha da artmaktadır. Jimnastiğin branşlarından biri de Genel Jimnastiktir. Peki Genel Jimnastik Nedir? Gösteri amaçlı yapılan genel jimnastik ülkemizde de oldukça yaygın bir türdür. Ancak her ülkenin kendine göre birtakım kuralları bulunur. Yanı sıra bu tür, serbest spor kıyafetleri ile birlikte bir müzik eşliğinde yapılmaktadır.

Diğer branşlarda daha çok gruplar ön plandadır. Ancak bu türde bireysellik daha ön plandadır. İsteyen alet kullanabilir, serbesttir. Hareketler dans ve belli bir tema çerçevesinde gerçekleştirilir. Aynı zamanda hem serbest hem de zorunlu hareketler bulunur. Serbest hareketler kişilerin kendi tasarladıkları kareografilerden oluşmaktadır.

Ritmik Jimnastik

Bu jimnastik türü de oldukça rağbet görür. Ancak Ritmik Jimnastik sadece kadınlar tarafından yapılmaktadır. Burada sergilenen hareketler ise bale, oyunculuk, pandomim ve müziktir. Bu branşta da kullanılan birtakım aletler bulunur. Bunlar; çember, top, kurdele, ip ve lobut gibi eşyalardır.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi gösteriye başlanmadan önce ısınma hareketlerine önem vermek unutulmamalıdır. Aksi takdir de birtakım kaza ve sakatlanmalara sebebiyet verilebilir. Son derece estetik ve bir o kadar da faydalı olan bu branşı icra etmek ise hiçbir yaş için geç değildir. Önemli olan yerine getirilmesi gereken kurallara uyulmasıdır.

Artistik Jimnastik

Bir başka Jimnastik branşı olan Artistik Jimnastik ise hem erkekler hem de kadınlar tarafından yapılmaktadır. Ancak her iki tarafında kullanacakları aletler farklıdır. Bu branşta erkeklerin kullanabilecekleri aletler; kulplu beygir, yer, halka, atlama beygiri, paralel ve barfiks şeklindedir.

Kadınların kullanabilecekleri aletleri ise Atlama beygiri, kız paraleli, denge, yer ve asimetrik dalları şeklinde sıralayabiliriz. Bu türde ise müzik ve danstan daha çok performans ve hareketlere önem verilir. Tüm bunları yapmak da yine ısınma ve esneme hareketi olmadan oldukça tehlikelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here