Artistik Cimnastik

0
266

Artistik jimnastik, jimnastik sporunun bir türüdür. Yaz olimpiyatlarında ise yer almak ile birlikte tüm dünya tarafından takip edilip sevilmektedir. Her ülke bu branş için kendi kurallarını oluşturup, güncelleyebilmektedir. Müzik ile birlikte serbest spor kıyafetleri ve taşınabilir araçların kullanılabileceği içerisinde dans, çeşitli jimnastik hareketleri olan, belirli bir temayı da işleyebilmeleri mümkün olmakla birlikte ve estetik görünümü ağırlıkla ön plana çıkan bir jimnastik çeşididir. Bu çeşidin bir diğer adı ise sanatsal veya sanat jimnastiği olarak da bilinmektedir.

Nasıl Yapılır?

Erkekler ve Kadınlar tarafından kullanılan aletler farklıdır. Peki artistik jimnastik nasıl yapılır? Erkekler 6 alet ile yarışmalarda yer almakla birlikte Kadınlar ise 5 alet ile yarışmalarını sürdürmektedirler. Erkeklerin kullandıkları aletleri belirtecek olursak; halka, barfiks, paralel, atlama beygiri, yer ve kulplu beygirdir. Kadınların yarışma esnasında kullandıkları aletler ise şöyledir; denge, yer, asimetrik paralel, atlama beygiri, kız paralelidir. Yarışma esnasında aletlerin ölçüleri Uluslararası Jimnastik Federasyonu (FIG) tarafından kontrolü sağlanmaktadır.

Olimpiyatlarda Artistik Jimnastik

Olimpiyatlarda artistik jimnastik önemi nerededir? 1896 yılından itibaren Yunanistan olimpiyatlarında organizasyonları düzenlenen bir spor türüdür. Bu spor türü daha öncelerinde erkeklerin bireysel ve takım şeklinde yaptığı bir spor iken 1928 Amsterdam olimpiyatları ile kadınların da bu spora katılmasına dahil olmasına vesile olmuştur. Kelimenin tanımlanması, askeri eğitimde kullanılmakta olan serbest stil teknik türlerinden ayrıştırmak için kullanılmaktadır. Erkekler de 6 alet ve kategori yer almaktadır.  Kadınlar da ise bu sayı 5 alet ve kategoridir. Jüri karşısında bu sporu gerçekleştiren yarışmacılar yetenekleri ve hünerlerini gösterirken belli bir süre ve hareketler esas alınıp ve gözlemlenerek puanlama işlemi sağlanmaktadır. Artistik Jimnastikte ilk şampiyon Brezilya ülkesinden çıkmıştır. 2012 yılında düzenlenen Londra Olimpiyatların da altın madalyayı Artur Zanetti hak kazanmıştır. Bu durum Brezilya için coşkulu bir sevince sebep olmuştur. En unutulmaz olaylardan birisi de Nadia Comaneci tarafından gerçekleştirilmiştir. 1976 Montreal Olimpiyatların da tüm jürilerden 10 puan olarak kusursuz bir performans sergilemeye imza atmıştır. Günümüzde halen ismi bir çok kişi tarafından bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here