Jimnastik Branşları Nelerdir?

0
137

Jimnastik sporu, kendi içerisinde ayrılan, alt dalları olan bir spordur. Bu spora başladığınızda, temelde öğrendiğiniz hareketler olacaktır. Fakat sonrasında jimnastik branşları arasından birisini tercih edip, bu branşlardan ilerleyebilirsiniz. Sizlerle bu sporun altında bulunan branşların neler olduğuna ve detaylarına bakacağız…

Artistik Jimnastik

Aslında temel olarak okulda ve jimnastik okullarında öğretilen jimnastik branşıdır. Direkt jimnastiğin temelini oluşturmaktadır. Fakat olimpiyat ve yarışmalarda artistik jimnastik olarak geçmektedir. kadın ve erkeklerin yaptığı hareketler için ayrı aletler vardır ve bu aletlerin uzunluk ve genişlikleri, kadın ve erkeklerin fizyolojik özellikleri nedeniyle farklıdır.

Kızlar, atlama masası, kız paraleli, denge ve yer aletlerini kullanırken, erkekler ise yer, kulplu beygir, halka, atlama masası, paralel ve barfiks olmak üzere 6 farklı alet kullanır.

Aerobik Jimnastik

Zorluğun dereceli olarak arttığı bir jimnastik alt branşıdır. Geleneksel Aerobik hareketlerinden esinlenilerek ortaya çıkan hareketler, yüksek esneklik gerektirir.

Aerobik jimnastik, Uluslararası Jimnastik Federasyonu’nun bünyesine 1994 yılında dahil olmuştur. Günümüzde kendisine olimpiyatlarda da yer bulmaktadır.

Akrobatik Jimnastik

1999 yılında Uluslararası Jimnastik Federasyonu bünyesine katılmıştır. Akrobatik ismi, eski Yunan’daki akrobatlardan gelmektedir. Bu alt branşta vücut dengesi kendisini çok gösterir. Yapılan hareketlerde havada da yerde de vücut dengesinin en üst seviyede olması gerekir.

Oldukça ileri düzey bir branş olan Akrobatik Jimnastik, kas gücü ister ve vücut, hareketleri yapabilmesi için yeterince esnek olmalıdır.

Trambolin Jimnastik

Trambolin jimnastik branşında, trambolin, double mini trambolin ve tumbling olmak üzere 3 dalda yarışılır. Yine vücut dengesinin öne çıktığı hareketlerim ağırlıklı olduğu bir branştır. Yarışmacılar hareketlerini bir trambolin üzerinde gerçekleştirirler ve vücut hareketlerini kontrol etmek, kusursuz olmak için önemlidir.

Ritmik Jimnastik

Ritmik jimnastik daha çok kadınlara yönelik bir jimnastik branşı olarak öne çıkar. Ritmik jimnastik hareketleri müzik eşliğinde yapılmaktadır.

Bu jimnastik türünde ip, çember, top, labut, ve kurdele olmak üzere 5 farklı alet kullanılmaktadır. Hem tekli olarak hem de grup olarak yarışmalara katılabilme şansı tanınmaktadır. Grup yarışmalarında, gruplar 5 kişilik ekiplerden oluşur. Grup yarışmalarında estetiklik de kendisini gösterir ve seyri keyifli bir iş ortaya çıkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here