Türkiye’de Jimnastik Tarihi ve Başarılarımız!

0
125

Jimnastik sporunun Türkiye’ye gelişi oldukça uzun yıllara dayanıyor. Bu spor dalının Türkiye’ye geliş tarihi 1868 yılında kurulan Galatasaray Mekteb-i Sultanisi ile başlamaktadır. Mektebe, Fransa’dan öğretim kadrosu atanmıştır ve aralarında Monsieur Curel adındaki Beden Eğitimi öğretmeni de yer alır. Monsieur Curel, modern jimnastiği ülkemize getiren isim olmuştur. Jimnastiğin ülkemizdeki ilk varlığı bu şekilde başlamıştır. Şimdi günümüzde jimnastik sporu ile uğraşan çok fazla sporcu bulunuyor ve jimnastik, özellikle çocuklar için tavsiye ediliyor.

Jimnastik Sporunun Faydaları

Jimnastik, özellikle çocuk yaşlarda başlanmasıyla birlikte, sağlık ve ruhsal açıdan insana büyük katkı sağlayan bir spordur. Çocuklarda özgüven gelişimi, vücut dengesinin korunması ve dengeli duruş, sorumluluk bilincinin gelişmesi gibi birçok fayda sağlar.

Jimnastik sporu çocuklarda sorumluluk bilincini de geliştirir. Daha esnek ve sağlıklı bir bedene sahip olan çocuklar, sosyalleşme konusunda hiçbir sorun yaşamazlar. Genel olarak çevreleriyle kurdukları iletişim ve kendilerini ifade ediş şekilleri, yaşıtlarına göre daha ileri düzeyde olabilir.

Çocukların yanında yetişkin jimnastik dalı da vardır. Jimnastiğe dilediğiniz zaman, başlayabilirsiniz. Tabii ki yapılan hareketler ve ilerleme düzeyi yaşa göre farklılık gösterecektir. Fakat sporun yaşının olmadığını ve her yaşta spordan fayda görebileceğinizi de eklemek gerekir.

Jimnastik’te Elde Ettiğimiz Bazı Başarılar

Jimnastik sporunda mücadele eden sporcularımız, bugüne dek pek çok başarı elde ettiler. Bu başarılardan bazılarını paylaşmamız gerekirse;

  • 1993 Languedoc-Roussillon atlama masası aleti  Murat Canbaş altın madalya (Akdeniz Olimpiyatları)
  • 1997 Bari yer aleti Suat Çelen gümüş madalya (Akdeniz Olimpiyatları)
  • 2001 Tunus atlama masası aleti Ümit Şamiloğlu gümüş madalya (Akdeniz Olimpiyatları)
  • 2009 Pescara atlama masası Göksu Üçtaç gümüş madalya (Akdeniz Olimpiyatları)
  • 2013 Mersin halka aleti İbrahim Çolak gümüş madalya, paralel aleti Ferhat Arıcan bronz madalya, barfiks aleti Ümit Şamiloğlu altın madalya (Akdeniz Olimpiyatları)
  • Ferhat Arıcan – Bronz Madalya, olimpiyat 3.’sü (Tokyo 2020 Olimpiyatları)
  • Ayşe Begüm Onbaşı – Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası , Altın Madalya

Bu başarılı sporcularımızın yanında, bu alanda mücadele eden ve ülkemizin ismini jimnastik sporunda duyuran pek çok sporcu bulunuyor. Günden güne gelişen jimnastikte, ilerleyen yıllarda elde ettiğimiz başarıların da artacağının ışığı şimdiden görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here