Ritmik Jimnastik Nedir? Nasıl Yapılır?

0
144

Jimnastik sporu kendi içerisinde farklı alanlara ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en çok merak edileni ritmik jimnastik olarak karşımıza çıkar. Ritmik jimnastik nedir sorusu sık sorulduğu için sizlere yazımızda bu dalın nasıl yapıldığından söz edeceğiz.

Ritmik jimnastik kadın jimnastikçilerin yaptığı olimpik bir spordur. İlk olarak basit hareketlerle 19. yy’da ortaya çıktı. 20. yy’a girildiği dönemlerde ise geliştirildi. Kesin olarak 1984 yılında olimpik spor branşı oldu. Hareketler platform olarak adlandırılan bir alanda yapılır. Ritmik jimnastik yaparken, sporcular bu alanın tamamını kullanmalıdırlar.

Ritmik Jimnastikte Hareketler

Ritmik jimnastikte hareketler aletli ve aletsiz olarak ikiye ayrılır. Aletsiz hareketler;

  • Atlama-Sıçrama
  • Denge
  • Tek Ayak Üstünde Dönüşler
  • Esneme

olarak sıralanmaktadır. Fakat aletle yapılan hareketlerin biraz daha geniş olduğunu söyleyebiliriz. Aletli hareketlerden de ayrıntılı bir şekilde söz etmek gerekirse, şunları sıralayabiliriz;

  • Çember: Bu aletle ritmik jimnastik vücudun esnek olmasını ve iyi bir şekilde teknik biliyor olmayı gerektirir. Esnemeye dayalı hareketler çemberle yapılır.
  • İp: Atlama ve buna benzer hareketlerde kullanılır.
  • Lobut: Bu alet diğerlerinden farklı olarak 2 parçadır. Sporcu hareketlerini yaparken lobutları devamlı hareket ettirmelidir. Burada da devreye denge faktörü girer.
  • Top: Genelde yumuşak ritimli hareketlerde kullanılmaktadır.
  • Kurdele: Ritmik jimnastik için son alet kurdeledir. Kurdele ile hareketleri yapabilmek, yine yüksek teknik bilgi gerektirir. Kurdele ile yapılan birbirinden farklı teknikler vardır.

Olimpiyatlarda her yıl bu 5 aletten dördü seçilir ve sporcular hareketlerini 4 aletle yaparlar.

Ritmik Jimnastik Kuralları

Ritmik jimnastiği diğerlerinden ayıran en önemli şey müzikle yapılıyor olmasıdır. Yapılan hareketlere eşlik eden bir müzik vardır. Olimpiyat yarışlarında sporcuların hareketlerini 60 ile 90 saniyelik bir zaman dilimi içerisinde yapması gerekmektedir.

Olimpiyatlarda karar verilen belli başlı hareketler bulunur. Sporcuların bu hareketleri verilen süre içerisinde yapmaları zorunludur. Puanlama hareketlerin ne kadar iyi yapılmasına ve belirlenen sürede yapılıp yapılamamasına bakılarak yapılır.

Genel olarak ritmik jimnastik hakkında verilebilecek bilgiler bu şekildedir. Esnekliğin fazlasıyla ön planda olduğu bir branş olduğu için, küçük yaşta başlamakta fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here