Çocuk Gelişimi ve Jimnastik

0
111

Çocuklar için var olan spor branşlarından en dikkat çekici olanlardan bir tanesi de şüphesiz ki jimnastiktir. Her ne kadar son zamanlarda popülerliğini arttırmış olsa da özellikle okul öncesi gelişim için bu spor dalının ne kadar önemli olduğunu net şekilde görebiliyoruz. Öncelikli olarak jimnastik sporunun çocuklara neler katabileceğinden söz etmek gerekiyor. Hem bedensel hem de beyin olarak gelişimi mümkün kılan bu spor sayesinde çocuklar erken yaşta spor ile de tanışma fırsatı elde ediyorlar. Çocuk gelişimi ve jimnastik sporunu aynı doğrultuda da düşünebiliriz.

Nitekim bu spor dalının çocuklara katmış oldukları aileler için de son derece önem arz ediyor. Zira çocukların kas gruplarını tanıması, sosyalleşme konusunda somut adım atılması da branşın olumlu yanlarından bazıları olarak lanse edilebilir.

Çocuk Jimnastiği Faydaları Nelerdir?

Jimnastik sporunun pozitif etkilerine değinmiş olsak dahi bunları çok daha net şekilde ifade etmenin aydınlatıcı verilere ev sahipliği yapacağını da biliyoruz. Çocuk jimnastiği faydaları nelerdir sorusunu soran oldukça fazla sayıda ebeveyn olduğunu da görmek çok zor olmayacaktır. Bunları madde halinde sıralamak sizler açısından daha faydalı bir sürecin yaşanmasına da zemin hazırlayacaktır.

  • Disiplin,
  • Ritim yönetimi,
  • Sosyal değişim,
  • Çabuk düşünme,
  • Kas yapısının kuvvetlenmesi,
  • Bedenleri doğru kullanma,
  • Dışa dönük birey olma,
  • Sorumluluk.

İlk etapta rahatlıkla sayabileceğimiz olumlu yanlar arasında yer alıyor. Tüm bunların bir araya gelebilmesi için de çocuklarınızı küçük yaştan itibaren bu spora yönlendirmeniz gerekiyor. Bilindiği üzere jimnastik sporuna 3 yaşından itibaren başlanabiliyor.

Neden Jimnastik?

Çocukların enerjilerini atabilmeleri, sosyalleşebilmeleri ve aynı zamanda bir spor ile ilgilenmeleri şüphesiz ki ailelerin en büyük arzularından bazılarıdır. Jimnastik sporu da tüm özellikleri sayesinde buna imkan tanıyan bir branş olduğunu bizlere gösteriyor. Neden jimnastik sorusunu aslında yukarda yanıtlandırmıştık. Buna ek olarak çocukların beden olarak gelişimlerine katkıda bulunan ve her kas grubunu aktif olarak çalıştıran bir spor dalı olduğunu da vurgulayabiliriz.

Olimpik bir spor olmasından mütevellitte çocuklar ilerleyen dönemler adına kendilerine farklı bir kariyer planlaması yapabiliyorlar.  Tabii ki bunun için doğru eğitim programlarının uygulanmasının ve hareketlerin öğretilmesinin de en kritik ayrıntılardan biri olduğunu unutmamak gerek.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here