Çocuk Cimnastiği

0
103

Çocukların spora yönelmesi, aktiviteler içine bulunması ve dolayısı ile enerjilerini bu yolla atmaları her ebeveyn tarafından arzu edilen gelişmelerden bir tanesidir. Çocukların yapabileceği spor branşları her ne kadar sınırlı gibi gözüküyor olsa da doğru eğilimler eşliğinde oldukça farklı bir kariyer planlaması da küçük yaştan itibaren yapılabiliyor. Bu aşamada önem vermemiz gereken en önemli spor dalı ise buna uygunluğu ile bilinen çocuk cimnastiği olacaktır.

Öyle ki hem kasların henüz tam gelişmemiş olması hem de hareketlerin sık tekrarlanarak bedenlerini kullanma yetisinin sunulması bu branşı ön plana çıkaran maddelerin başında geliyor. 3 yaşından itibaren başlamasına imkan tanılan bu spor sayesinde çocuğunuza katılacak olan niteliklere de gelin beraber göz atalım.

Çocuk Cimnastiği Faydaları

Söz etmiş olduğumuz üzere çocuk cimnastiği faydaları aslında anne babalar için de oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Öyle ki çocukların vücut kas kütlelerini dengelemeleri ve bununlar birlikte spora yönelmiş olmaları da ilerleyen dönemler için ekstra avantajların ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Cimnastik sporunun faydaları arasında;

  • Kemik yapısının kuvvetlenmesi,
  • Esneklik kazanma,
  • Hiperaktif çocuklar için aktivite sürecini dengeleme,
  • Duruş bozukluğunun düzeltilir duruma gelmesi,
  • Çabuk ve doğru biçimde düşünme yetisi,
  • İletişim kurma ve sosyalleşme.

En basit olarak sayabileceğimiz olumlu özelliklerden bazılarıdır. Dolayısı ile çocuklarını cimnastik sporu ile buluşturmak ve onların kendi vücutlarını daha net şekilde tanıma fırsatını yaratmak da bilinçli bireyler yetiştirmenize imkan sağlayacaktır.

Çocuk Cimnastiğinin Önemi

Son dönemlerin en popüler spor branşlarından biri olan cimnastiğe dair düşüncelerimizi oldukça net biçimde ifade ettiğimizi düşünüyoruz. Özellikle sosyallik veya bedensel olarak sorun yaşayan çocuklar için bu spor dalının oldukça kritik olduğunu da söylemek yanlış bir yaklaşım olmayacaktır. Oldukça küçük yaşlardan itibaren başlanan ve cinsiyet ayırt etmeksizin yapılan çocuk cimnastiğini önemi de bu şekilde ortaya çıkıyor.

Dayanıklı, dinç, kas gruplarını kontrol eden, beden ve mental olarak gelişime açık olan çocukların tercih edeceği en önemli spor faaliyetlerinden birisi de cimnastik olacaktır. Ailelerin de desteği sayesinde ilerleyen dönemlerde çocuklar uluslararası alanda da ülkelerini temsil etme mertebesine kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here