Terazi Lastik Jimnastik  

0
55

Ülkemizde çocuk tekerlemelerinde sık sık duyduğumuz bir cümle vardır, Terazi Lastik Jimnastik… Bu durum ise Jimnastiğin zamanla ülkemizde de epey yaygınlaştığının bir göstergesidir. Ancak bu spor dalına özellikle son zamanlarda daha fazla rağbet gösterilmektedir. Çünkü bu sporun hem vücuda hem de psikolojiye çok büyük faydaları vardır.  

Aynı zamanda bu sporu her yaştan herkes yapabilir. Fakat özellikle profesyonel yardım eşliğinde yapılmıyorsa muhakkak dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlardan en önemlisi ise esneme hareketlerinin es geçilmemesidir. Çünkü es geçildiği takdirde olası sakatlanmalara maruz kalabilirsiniz. Yanı sıra bu sporu profesyonel bir şekilde yapmak için erken yaşta başlanması da kasların şekillenmesi açısından son derece gereklidir. 

Artistik Jimnastik 

Jimnastiğin birbirinden çeşitli branşları vardır. Bunlardan biri olan Artistik Jimnastik de oldukça fazla tercih edilmektedir. Artistik Jimnastik, kaslarınızı aktif şekilde kullanmanız gereken jimnastik branşlarından biridir. Bu branşta erkeklerin ve kadınların kullanmaları gereken malzemeler birbirinden farklıdır. Ancak ortak aletler de bulunmaktadır.  

Bu aletlerin cinsiyetlere göre ayrılma nedenleri ise fizyolojik açıdan daha uygun olarak seçildiği içindir. Belirtmiş olduğumuz gibi bu jimnastik branşı Ritmik jimnastikten farklı olarak hem kadının hem de erkeğin yapabildiği bir branştır. Aynı zamanda Ritmik jimnastikten farklı olarak fiziksel güç gösterileri daha ön planda tutulmuştur.  

Erkeklerde Aletler; 

  • Kulplu Beygir
  • Barfiks
  • Halka
  • Kadınlarda Aletler;
  • Asimetrik Paralel
  • Yer Hareketleri
  • Denge
  • Ritmik Jimnastik 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ritmik Jimnastik, sadece kadınların yapabildiği bir branştır. Artistik jimnastikteki gibi fiziksel güce değil daha çok estetik odaklıdır. Aynı zamanda bu branş müzik eşliğinde yapılmaktadır. Bu yüzden balenin de vücut hareketlerini bünyesinde toplamıştır. Özellikle müziğe ve dansa yatkın olarak çocuklara bu spor türü oldukça uygundur.  

Hem bu sayede sevdikleri bir spor dalı ile ilgilenecekler hem de enerjilerini doğru şekilde atabileceklerdir. Yanı sıra uzmanlar, çocukların bu spora 3 ve 5 yaş aralığında başlamalarının daha uygun olduğunu belirtmektedirler. Bunun nedeni ise bu yaştaki çocukların vücut esnekliklerinin gelişimi daha çabuk ve kolay olur. Ancak yetişkinler de bu sporu yapabilir. 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here