Temel Jimnastik

0
113

İnsanlar sağlıklı yaşam yolunun önemli bir bölümünde de spora yer verirler. Gerek yapılan yürüyüşler gerek farklı spor branşları ile ilgilenen çok sayıda birey olduğunu da biliyoruz. Aslına bakılacak olursa yeni yeni popüler olan bir spor dalının da altını çizmek gerekiyor. Temel jimnastik olarak bilinen bu spor bilindiği gibi olimpiyat ve diğer şampiyonaların da ilgi çeken branşlarından biri olarak görülüyor. Ancak bu spora ilgi duymaya başlayan insanların unutmaması gereken çok daha önemli bir detay daha bulunuyor. Bu spora küçük yaşta başlanılması oldukça elzemdir.

 Zira kas yapısının tam olarak gelişmemesi ve esnekliğe daha müsait olması bireylerin bilgi sahibi olması gereken maddelerden bir tanesidir. Dilerseniz bu aşamada temel jimnastik hareketlerinin neler olduğuna da beraber göz atalım.

Temel Jimnastik Hareketleri

Yukarda da bahsetmiş olduğumuz gibi küçük yaşta bu spora başlamak vücudu geliştirmek için oldukça önem arz eden konulardan bir tanesidir. Temel jimnastik hareketleri olarak baktığımız zaman da farklılıkların olduğunu net şekilde görebiliyoruz.

  • Kapalı ayakta duruş
  • Çömelme duruşu
  • Bacaklar açık ayakta duruş
  • Diz üstü duruş
  • Yan oturuş
  • Bank oturuşu
  • Cephe duruşu
  • Çakı duruşu

İlk olarak öğrenilmesi ve uygulanması gereken hareketler arasında yerini almış durumda. Her hareketin ayrı bir kası çalıştırdığına da bu şekilde tanıklık edebiliyoruz. Dolayısı ile yapmış olduğunuz her hareketin farklı bir anlamı taşıdığını da söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle profesyonel olarak bu branşı tercih edenler adına hareketlerin doğru şekilde ifa edilmesi beklenmektedir.

Temel Jimnastik Nasıl Yapılır?

Hareketlerin yanı sıra bu hareketleri yapmaya müsait bir vücudun olması da jimnastik dalı için olmazsa olmaz kuralların başında gelmektedir. Peki temel jimnastik nasıl yapılır? Az önce bahsetmiş olduğumuz hareketleri uygulamanız halinde bu branşa dair ilk adımı da atmış oluyorsunuz. Elbette esnek bir vücudun olması ilk maddeye yazabileceğimiz niteliklerdendir. Bunun dışında kişi eğer bu işi amatör olarak yapmak istiyorsa da vücuduna özen göstermesi gerekiyor.

Çünkü hareketlerin pek çoğu birden fazla kasın eş zamanlı olarak çalışmasına olanak tanıyor. Hal böyle olunca da sakatlığa müsait bir branş olduğunu da ifade edebiliyoruz. Profesyonel bir yardım eşliğinde ise çok daha farklı bir spor kariyeri inşa edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here