Ritmik Jimnastik

0
122

Dünya üzerinde yapılan pek çok farklı spor türü bulunur. Bunlardan biri de ritmik jimnasitktir. Ritmik jimnastik daha çok kadınlarla özdeşleşen bir spor dalıdır. Bu spor, Yaz Olimpiyat Oyunlar özelinde yapılmaktadır. İlgili spor, jimnastik ve balenin bir kombinasyonunundan oluşmaktadır. Burada yarışmacılar bireysel ya da takımlar halinde yarışırlar. Yarış esnasında oyunculara zarif bir müzik eşlik eder. Oyuncular gösteri süresince labut, çember, ip gibi çeşitli aletler kullanabilmektedir.

Bu spor, neredeyse 200 yıllık bir tarihe sahiptir. İlk olarak bir grup jimnastikçi tarafından yapılmıştır. Daha sonra gelişerek farklı boyutlar kazanmıştır. Oyunun değerlendirilmesi de oldukça anlaşılırdır. Sayıları beş ile on üç arasında değişen hakemler, oyuncuları değerlendirmektedir.

Ritmik Jimnastik Aletleri Nedir?

Yukarıda kısaca kullanılan aletlerden bahsetsek de, bu sporda esasen beş alet kullanılır. Ritmik jimnastik aletleri olimpik sırayla sayılabilir. Bunlar ip, çember, top, labut ve kurdele şeklindedir. İp, bilindiği üzere dinamizm isteyen bir alettir. Bu aletle atlama, sekiz çizme, rotasyon hareketleri vs. yapılır. Çember aleti, oyuncunun daha çok esnek ve teknik olmasını gerektirir.

Top aleti, vücudun üzerinde yuvarlanması, sektirilmesi gibi hareketlerde kullanılır. Labut ise iki parçadan oluşmaktadır. Bunlar sürekli olarak hareket halindedir. Labut özelinde küçük, orta, büyük daire, değirmen gibi teknikler yer alır. Kurdele ise belki de en estetik alettir. Burada teknik hareketler ile vücut birbirine uyum sağlar. Aletin başarılı kullanımı için iyi bir koordinasyon gerekir.

Ritmik Jimnastik Ülkemizde Yaygın mı?

Bu spor dalının ülkemizdeki popülerliği ile ilgili bazı sorular sorulmaktadır. Ritmik jimnastik Türkiye özelinde daha çok kadınların yaptığı bir spordur. Türkiye bu spor dalında oldukça başarılıdır. 2020 yılında Kadın Ritmik Cimnastik Milli Takımı, Avrupa şampiyonu olmayı başarmıştır. Bu şampiyonluk 3 çember 2 labut aletinde gelmiştir.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki şampiyonda oyuncular büyük bir başarıya imza atmıştır. Bu başarı bu spor dalıyla uğraşan insanlara umut olmuştur. Ülkemizde yeni yapılan tesislerde, ritmik jimnastik ile meşgul olan sporcuların olduğu görülmektedir. Bu durum olimpiyatlar ve şampiyonalar için oldukça faydalıdır. Genç sporcular desteklendikleri takdire, daha büyük başarılar da şüphesiz gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here