Olimpiyatlarda Jimnastik

0
241

Olimpiyatlarda Jimnastik sporunun önemini merak eden birçok kişi bulunmaktadır. Katılımcı ülkelerden yarışma için hazırlanan bir çok sporcu ülkelerini büyük bir gururla temsil etmek ve birincilik elde edip başarılarını yükseltmeyi hedeflemektedirler. Sporcular en iyi performanslarını yarışma da göstermeye çalışıp kendi spor türlerinde en iyi olmak için en az bir sene öncesinden çalışmalara başlamaktadırlar.

Bu sporu gerçekleştiren kişilerde vücut her zaman esnek ve dinç olması gerekmektedir. Olimpiyat derecesinde hazırlık yapan kişiler her gün antrenman ve spor yapması gerekmektedir. Kendisini bu şekilde hazırlayan sporcular olimpiyatlarda doğru bir strateji ve plan ile kendileri için iyi bir derece elde etmektedirler.

Olimpik Seviye de Jimnastik

Aletli jimnastik türü için hazırlık yapan sporcular vücutlarındaki kasların gelişmesinin yanı sıra güç ve performans gösterimleri için beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Olimpik seviye de jimnastik için hazırlık yapmaya başlayan kişilerin seçtikleri türlerden birisi Artistik jimnastik olmaktadır.

Bu tür yalnızca fiziksel güç ile kalmayıp bu türü uygulayan kişiler performanslarını jüriye gösterirken bir bütün içerisinde olmaları gerekmektedir. Jüri sporcuların yaptıkları gösterimleri yani yeteneklerini dikkatli bir şekilde incelemektedirler. Belli bir süre ve yapılan hareketler dikkate alınarak puanlama sistemi oluşturulmaktadır. Puanlama sistemi profesyonel ve işin ehli olarak tabir edilen kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Sporcular bu yüzden hünerlerini yarışma esnasında göstermeleri iyi bir sonuç olacaktır.

En Ünlü Jimnastikçiler

Jimnastik sporunda başarı elde etmiş ve iz bırakan en ünlü jimnastikçiler şu şekildedir; Nadia Comaneci, Vitali Chtcherbo, Aleksandr Dityatin, Sawao Kato, Olga Korbut, Larissa Latinina, Ufuk Alpkaya, Mübeccel Argun, Murat Canbaş, Suat Çelen, Seyhan Hasırcı, Erdoğan Kapucu, Mazhar Kazancı, Sami Mengütay, Tuba Akıncılar Onmuş, Atilla Örsel, Kamil Özer, Metin Sayın, Salih Süveren, Sibel Süveren, Selim Sırrı Tarcan, Aykut Tunca, Faik Üstün İdman, Nihat Yılbar. Son senelerde ülkemizi büyük bir gururla temsil eden ve dünya şampiyonu olan Ayşe Begüm Onbaşı’dır. Kendisi 15 yaşında ve 35’i Altın toplam da 60 madalyası vardır. Başarılı olmak ve iz bırakmak için disiplinli ve beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here