Olimpik Jimnastik 

0
55

Jimnastik tüm dünyada oldukça büyük ilgi gören bir spor dalı. Ancak son zamanlarda ülkemizde de oldukça yaygınlaşmış durumda. Normalde bu spor ile ilgilenmek isteyen kişiler, kaç yaşlarında olurlarsa olsunlar kendi kendilerine başlayabilir ve yapabilirler. Ancak Olimpik Jimnastik için muhakkak küçük yaşta ve bir profesyonel eşliğinde spora başlanmalıdır.

Jimnastik olimpiyatlarındaki jürilerin ise her hareket türüne özgü bir puanlama sistemi vardır. Bu sebeple de bu işin içinde olmak ve çok iyi bilmek son derece önemlidir. Bu dalda ülkesini gururlandırmak isteyen sporcular ise çalışmalarına en az 1 yıl önceden başlamalılardır. Aksi halde karşılarında onlarca rakip olduğu bu spor dalında herhangi bir başarı elde edemeyecektir. Aynı zamanda bu sporda başarılı olabilmek için disiplin de son derece gereklidir.

Dünyanın En Ünlü Jimnastikçileri

Dünyada, jimnastik dalında büyük başarılar etmiş pek çok kişi vardır. Bu konuda son derece başarılı olan ve ülkesini gururlandıran Dünyanın En Ünlü Jimnastikçileri ise Nadia Comanici, Kateleyn Ohashi, Olga Korbut, Larissa Latinina, Catalina Ponor ve Sawao Kato olarak sıralanmaktadır.

Ülkemizde ise akıllara kazınan en ünlü jimnastikçilerden biri ise 2019 yılında yapılan dünya şampiyonasında halka aletinde 1. olarak altın madalya kazanan İbrahim ÇOLAK’dır. Ancak onun haricinde de ülkemizde bu alanda büyük başarılar elde etmiş pek çok jimnastikçi vardır. Bu da ülkemizin bu spor dalına ne kadar önem verdiğini açıkça ortaya koyar.

Jimnastiğin Faydaları

Jimnastiğin Faydaları sayamayacağımız kadar fazladır. Ancak bu konuda çocuklara sağladığı yararlar daha da fazladır. Bu sebeple uzmanlar jimnastiğe küçük yaşta başlanılmasının gerektiğini söylerler. Zaten bu alanda profesyonel olmak isteyen kişilerin de bunu yapması zorunludur. Çocuğun duruşunu düzelten ve kaslarını güçlendiren bu spor dalı aynı zamanda mental sağlık açısından da son derece faydalıdır.

Özellikleri sosyalleşmeleri ve öz güvenlerini arttırmaları için oldukça gereklidir. Bunun yanı sıra çocuğun disiplinli bir şekilde çalışma koşullarına da ayak uydurmasını sağlar. Ancak tüm bunların yanı sıra sporun profesyonel kişiler tarafından yaptırılması olası kazaların önüne geçebilmek için son derece gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here