Neden Jimnastik Yapmalıyız?

0
79

Jimnastiğin ne kadar önemli bir spor olduğunu gören insanlar, buna dair çeşitli sorular sormaktadır. Neden jimnastik yapmalıyız sorusu da bunlardan biridir. Aslında jimnastik yapmak için farklı pek çok nedenden söz edilebilir. Bunların içinde hem bireysel hem de toplumsal nedenler vardır. Öncelikle jimnastik sayesinde estetik bir görünüm sağlamak olanaklıdır. Bu spor esneklik, kuvvet, dayanıklılık ve koordinasyon becerilerini geliştirir. Diğer sporlar için de jimnastik bir alt yapı oluşturur.

Toplumsal açıdan ise, jimnastiğin hırsın ve enerjinin daha faydalı harcanmasını sağladığı söylenebilir. Bu spor ile beden kendi kendini disipline etmektedir. Jimnastik özgüvenin gelişmesinde de etkili olur.

Jimnastiğin Çocuk Gelişimine Faydaları Nelerdir?

Bilinçli ve sağlıklı bir gelişim için erken yaşlarda jimnastiğe başlanması yönünde yönlendirmeler bulunmaktadır. Bu kapsamda özellikle ebeveynler tarafından bazı sorular sorulur. Jimnastiğin çocuk gelişimine faydaları nelerdir bu sorulardan bir tanesidir. Öncelikle jimnastik sporu çocukların hem fiziksel hem de psikolojik açıdan gelişimlerine katkı sunar. Bununla birlikte, bu spor çocukların doğru bir postüre sahip olmalarını sağlar.

Kas ve kemik yapılarını güçlendiren jimnastik, sinir-kas koordinasyonunu da düzenler. Bu faydalar, yaşamın her alanında kendilerini göstermektedir. Jimnastik, ritim ve koordinasyon duygusunun gelişmesinde direkt olarak etkildir. Boy-kilo dengesinin korunmasına yardımcı olan jimnastik, obezite riskini de azaltır. Ayrıca bu sporun çocuklara sorumluluk bilinci aşıladığı da görülür. Küçük yaştan itibaren düzenli aktiviteler içinde yer alan çocuklar, daha planlı hareket ederler.

Jimnastiğin Türleri Nelerdir?

Jimnastik her ne kadar temel bir spor olarak geçse de, bu sporun bazı türleri olduğu görülmektedir. Jimnastiğin türleri nelerdir sorusuna, üç farklı jimnastik türü olduğu şeklinde yanıt verilebilir. Bunlar genel, ritmik ve artistik jimnastiktir. Söz konusu türlere kimi zaman aerobik jimnastik de eklenmektedir. Genel jimnastikte, müzik eşliğinde danslı bir performans sunulur. Görselliğin ön planda yer aldığı bu jimnastik türünde, kadınlar ve erkekler birlikte yarışabilmektedir.

Ritmik jimnastikte ise sadece kadınlar varlık göstermektedir. Bu jimnastik türünde, balenin ve atletik yeteneklerin birleştiği görülür. Artistik veya aletli jimnastikte de kadınların ve erkeklerin yarıştığı görülür. Buradaki temel fark, erkeklerin altı, kadınların ise beş aletle yarışmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here