Nadia Comaneci Kimdir?

0
264

İsmi efsane olarak adlandırılan Nadia Comaneci kimdir? 5 olimpiyat altınına sahip, 3’ü gümüş ve 1 bronz madalyanın sahibidir. 1976 yılında yaz olimpiyatları esnasında tüm jüriden 10 puan üstünden 10 alan ilk ve tek jimnastik sporcusu olarak tarihe geçmiştir. 12 Kasım 1961 yılında Romanya Oneşti şehrinde doğmuştur. Tam adı ise Nadia Elena Comaneci’dir. Bir erkek kardeşi vardır. 6 yaşında jimnastik sporuna başlamıştır. Çok küçük yaşlarda inanılmaz bir esneklik yapısı olan Nadia Comaneci’nin bu durumunu ailesi keşfedip jimnastik sporuna yönlendirmiştir. 1975-1976 yılları arasında yılın atleti seçilmiştir. Bükreş Politeknik Üniversitesinden mezun olmuştur. Küçük yaşlardan beri çeşitli şampiyona ve yarışmalarda seyircilerin dikkatini çekmiştir. 11 yaşında Polonya, Macaristan, İtalya gibi ülkelerde düzenlenen organizasyon ve yarışmalarda altın madalya almaya hak kazanıp, şöhreti tüm Avrupa ülkelerine yayılmıştır.

İlk 10 Tam Puan Alan İnsan!

1976 yılında Montreal Yaz Olimpiyatında sesi öyle bir duyuldu ki sonrasında bu yarışma sonrasında Times dergisinin kapağı oldu. Montreal yaz olimpiyatında her jüriden 10 tam puan alan ilk jimnastik sporcusu olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Montreal’deki olimpiyat yarışmalarında üç altın, bir gümüş ve bir bronz madalya sahibi oldu. İlk 10 tam puan alan insan olarak jimnastik sporu için büyük bir başarı yakalamıştır. Yıllarca jimnastik sporuna devam etti. Sonrasında yarışmalardan ve gösterileri bırakıp 1984 yılında emekliye ayrılmaya karar verdi.

Nadia Comaneci Hayatı

1989’da Aralık ayında yaygın halkların gösterdikleri durumdan ötürü askeri müdahale ile devrilen Romanya Cumhurbaşkanı Nikolay Çavuşesku’nun devrilmesinden kısa bir zaman önce, 27 Kasım 1989 yılında komünist rejiminden kaçan Nadia Comaneci, Amerika Birleşik Devleti’ne sığındı. Yeni bir hayata başlayan Nadia Comaneci 2001 yılında Amerikan vatandaşlığını kazanıp çift pasaport sahibi olmuştur. 27 Nisan 1996 yılında Amerikan jimnastikçi Bart Conner ile evlenmiştir. Dylan Paul Conner adında bir erkek bir çocuğu vardır. 1998 yılında Flo Hymen Momorial Ödülü’ne laik görülmüştür. 2003 yılında Romanya’nın Amerika Birleşik Devletleri fahri konsolosu oldu ve ülkesinin sporla ilgili her kurumun başkanlık görevlerini yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here