Kadınlarda Jimnastik

0
94

Jimnastik sporu hem kadınların hem de erkeklerin uzun yıllardır yaptığı spor dallarından biridir. Fakat erkekler ve kadınların yaptıkları jimnastik hareketlerinin uygulamalarında bazı farklılıklar olabilir. Kadınlarda jimnastik özelinde kullanılan aletler de farklılaşabilmektedir. Fakat bu spor belirli bir cinsiyetten ziyade, tüm insanlığın gelişimine katkı sunmaktadır.

Kadınlar için yapılabilecek uygulamalardan biri atlama masasıdır. Burada yükseklik 1.25 metreyken, koşu mesafesi yaklaşık olarak 25 metredir. Bir başka uygulama olan asimetrik paralelde ise üst bar 2.45 m, alt bar 1.65 metredir. Denge uygulamasındaki yükseklik mesafesi 1.25 metredir. Yer uygulamasında ise bu ölçü 12×12 metre olarak belirlenmiştir.

Kadınların Yaptığı Jimnastik Dalları

Jimnastik sporu altında birçok daldan söz edilse de, bazı dalları sadece kadınların yaptığı görülmektedir. Kadınların yaptığı jimnastik dalları bağlamında ritmik jimnastikten bahsedilebilir. Bu jimnastik türünde müzik eşliğinde bazı aletlerden destek alınır. Kullanılan aletler ip, top, kurdele, lobut ve çember olarak sıralanabilir. Bu aletler ile kadınlar 13×13 metrelik bir alanda uygulamalarını yaparlar.

Söz konusu jimnastik türünde genellikle grup hâlinde yarışmalar olduğu görülür. Ekipler aynı anda birden fazla alet kullanımı ile gösterilerini sunarlar. Özellikle olimpiyatlarda aletlerin kullanımı ve senkronizasyon, puanlamada önem arz eder. Yapılan uygulamanın süresinde değişikenlikler olabilmektedir. Fakat bu süre genel itibarıyla 2 ila 2 buçuk dakika arasında seyretmektedir.

Jimnastik Nedir?

Uzun yıllardır yapılan bir spor olan jimnastiğe ilişkin merak edilen bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların içinde en temeli, bu sporun ne olduğudur. Bu kapsamda jimnastik nedir gibi sorular gündeme gelir. Jimnastik sporu, temelde bedenin fiziksel yapısını güçlendirmek amacıyla icra edilen bir sanattır. Antik Yunan’a kadar uzanan jimnastik, Olimpiyat oyunlarının vazgeçilmez sporlarından birisidir.

İlk olarak Kuzey ve Doğu Avrupa’da ilgi gören jimnastik, sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır. Aletli ve aletsiz olarak yapılabilen bu sporda mühim olan vücudu uyum içinde hareket ettirebilmektir. Elbette bunun için uzun bir çalışma süreci geçirmek gerekir. Jimnastik sporunda sadece esneklik ve dayanıklılık kazandıran uygulamalar yer almaz. Bunlara ek olarak aletli barfiks, halka, denge çubuğu vb. aletlerde jimnastik sporunda kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here