Kadın Jimnastik Aletleri

0
124

Jimnastik, kişilere uzun vadede hem fiziksel hem de ruhsal olmak üzere çok iyi katkılar sağlayan bir spor branşıdır. Bu branşa çok küçük yaşta dahil olarak fiziksel gelişim için son derece etkiliyken, büyük yaşta da bir antrenör eşliğinde yapılabilir. Omurilik ve denge kurma konusunda oldukça başarılı olmayı sağlar. Ancak kadın ve erkeklerin vücut anatomileri birbirinden farklı olduğu için yaptıkları hareketler ve kullandıkları aletler de ona göre değişkenlik gösterir. Kadın jimnastik Aletleri bakıldığı zaman türlere göre değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Kadınların dahil olabildiği bu iki tür; Artistik ve Ritmik jimnastik türleridir. Bu ikisinde de farklı aletler kullanılır ve puanlama sistemi de farklıdır. Şimdi sizler için bu iki türün özellikleri ve kadınların kullandıkları aletleri inceleyeceğiz.

Artistik Jimnastikte Kadın

Artistik jimnastik, hem kadın hem de erkek tarafından kullanılan bir türdür. Ancak burada da kullanılan aletler birbirinden farklıdır. Artistik Jimnastikte Kadın sporcuların kullandığı aletlerden bahsedecek olursak ilk olarak karşımıza Atlama masası çıkıyor.

Bu alet daha önce atlama beygiri olarak anılırken daha sonra fiziksel değişikliklerden dolayı isim değiştiriyor. Kadın jimnastikçilerin kullandıkları diğer bir alet de dengedir. Bu alet ise halk arasında denge ağacı ve denge tahtası şeklinde tabir edilebilir. Bu alette verilen süre 1.20 ile 1.30 arasındadır. Asimetrik paralel de bu türde kadınların kullandığı aletlerden bir tanesidir.

Ritmik Jimnastikte Kadın

Ritmik jimnastik diğer türe göre daha sanatsal bir dal olarak karşımıza çıkar. Üstelik bu türü sadece kadınlar yapar. Ritmik Jimnastikte Kadın hareketlerine yardımcı olarak pek çok alet kullanır. Bunlar aşağıda sırlandığı şekildedir.

İp Aleti

Çember Aleti

Top Aleti

Labut Aleti

Kurdele Aleti

Tüm bunlar sayesinde kadın jimnastikçiler hareketlerini sergileyerek puan toplarlar. Ayrıca bu hareketler müzik eşliğinde yapılır. Zaten bu yüzden sanatsal olarak adlandırılır. Yardımcı aletler ise kişilerin güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde tasarlanmıştır. Hatta çoğu alet de daha güvenli olacak şekilde bazı yerleri değiştirilmiştir. Kişiler öncesinde, esneme hareketleri ve yapılması gerekenleri yerine getirdikleri sürece hiçbir şekilde sakatlanma ya da yararlanma gibi bir durumla karşılaşmazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here