Kadın-Erkek Jimnastik

0
268

Kadın ve Erkeklerin jimnastik hareketlerinin uygulama biçimleri farklılık gösterilebilir. Erkekler de farklı hareketler yapılırken kadınlarda da farklı hareketler yapılabilmektedir. Kullanılan alet ve materyaller de farklıdır. Erkekler tarafında zorlayıcı hareketler Kadınlara göre daha fazladır. Tüm Dünya genelinde kalabalık bir spor takipçilerinin ilgisini fazlasıyla çeken bir spor dalıdır. Bu yüzden Erkek ve Kadın fark etmeksizin hem uygulama olarak yapmak isteyenler için hem de takip etmek isteyen kişilerin varlığının bilinmesi bu sporun popülerliğini son derece de önemini yüksek bir konuma getirmektedir.

Erkekte Jimnastik Çeşitleri

Artistik jimnastik türünde Erkekler altı aleti bulunmaktadır. Yer, kulplu beygir, atlama masası, halka, paralel ve barfiks aleti bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan Yer uygulamasında 12x12m. kare kullanım alanı mevcuttur. Kulplu Beygir uygulamasında ise 1.05m. yüksekliğinde ve 1.60m. genişliğinde olmaktadır. Kulplar arasındaki mesafe ise 40-50mcm.’dir. Halka uygulamasında yerden yükseklik mesafesi 2.55m’dir. Atlama masası uygulamasında Yükseklik 1.35m. Yaklaşım koşu mesafesi 25m.’dir. Paralel ise yerden yükseklik mesafesi 1.75m’dir. Barfiks üzerinde ise yerden yükseklik mesafesi 2.5m.’dir. Burada belirtilen yükseklik ve diğer belirtilen değerler farklılık gösterilmesi muhtemeldir. Kuralları her ülke kendine göre belirlemekte ve her yaz olimpiyatlardan sonra değişmesi söz konusu olabilmektedir.

Kadınlarda Jimnastik Çeşitleri

Artistik jimnastik türünden yine örnek verecek olursak Kadınlar için Atlama masası uygulamasında yükseklik 1.25m olup yaklaşım koşu mesafesi 25m.’dir. Asimetrik Paralel uygulamasında ise Üst bar yükseklik durumu 2.45m. Alt bar yüksekliği 1.65m’dir. Denge uygulamasına bakacak olursak yerden yükseklik mesafesi 1.25m’dir. Yer uygulaması ise 12x12m. kare kullanım alanına sahiptir. Bu belirtilen mesafeler artistik jimnastik türünü kapsamaktadır, diğer türdeki jimnastik türlerinde belirtilen ölçüler farklı olmaktadır. Ritmik jimnastik çeşidini de yalnızca kadınlar yapmakta olup müzik eşliğinde ip, top, kurdele, lobut ve çember kullanılarak 13 x 13 m.’lik yer minderi alanında yapılan bir jimnastik türüdür. Bu çeşitte grup yarışmalarında ekipler aynı anda birden fazla alet kullanımı sağlayarak karmaşık bir rutin gerçekleştirirler. Yapılan uygulama 2:15 – 2:30 dakika arasında değişkenlik gösteren süre içerisinde müzik ile birlikte gerçekleştirilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here