Jimnastik Olimpiyatları  

0
79

Jimnastik sporunun önemi pek çok kişi tarafından oldukça merak edilir. Bu sebeple de Jimnastik Olimpiyatları hakkında sürekli olarak araştırmalar yapılır. Olimpiyat için çeşitli ülkelerden katılan sporcular ise ülkelerini bu dalda en iyi şekilde temsil edebilmek için canla başla çalışmaktadırlar. Üstelik bu sporcuların her biri ülkelerini gururlandırmak adına en az 1 yıl önceden çalışmalara başlarlar.

Bu sporu profesyonel bir şekilde yapmak için ise kişilerin esnek ve dinç bir vücuda sahip olmaları gerekir. Ayrıca olimpiyatlara katılabilecek kadar profesyonel olabilmek için ise bu spora çok küçük yaşta başlamak ve vücudu uygun hale getirmek de son derece önemlidir. Olimpiyatlara hazırlanan kişilerin, başarılı olmak için kendilerini bu alanda çok iyi geliştirmeleri ve doğru bir strateji edinmeleri gerekir.

Olimpik Seviyede Jimnastik

Jimnastik sporunun kendi içine birbirinden farklı pek çok türü vardır. Bu türlerden biri olan Aletli Jimnastik için sporcuların vücutlarındaki kasların oldukça gelişmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu sporcuların performans ve güç gösterileri için beslenmelerini de son derece dikkat etmeleri gerekmektedir. Olimpik Seviyede Jimnastik için yarışılacak olan türlerden biri ise Artistik Jimnastiktir.

Artistik Jimnastik türü için ise güçten ziyade performans daha ön planda olmalıdır. Bu gösteride yer alan jüriler, karar aşamasında sporcuların hareketlerin her bir detayını oldukça dikkatli bir şekilde incelemektedir. Puanlama sistemi belli hareketler üzerinden oluşturulur. Bu esnasında hünerlerini en iyi şekilde gösteren yarışmacı en iyi puanı kapar.

Dünyanın En Ünlü Jimnastikçileri

Jimnastik türünde büyük başarılar elde etmiş çok önemli kişiler vardır. Hiç şüphesiz ki bu kişiler, bu denli büyük başarıları elde edebilmek için oldukça fazla çalışmışlardır. Son yıllarda ise bu dalda ülkemizi en iyi şekilde temsil eden kişi jimnastik dünya şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı’dır.

Onbaşı, henüz 15 yaşında olmasına rağmen 35’i Altın olmak üzere toplamda 60 madalyaya sahiptir. Dünyanın En Ünlü Jimnastikçileri ise Mazhar Kazancı, Sami Mengütay, Tuba Akıncılar Onmuş, Atilla Örsel, Kamil Özer, Metin Sayın, Salih Süveren, Sibel Süveren, Selim Sırrı Tarcan, Aykut Tunca, Faik Üstün İdman, Nihat Yılbar şeklinde sıralanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here