Jimnastik Nedir?

0
238

Jimnastik birçok farklı branşı olan spor dalıdır. Kadın ve erkek fark etmeksizin her cinsiyet bu sporu yapabilmektedir. Halk arasında jimnastik nedir, sağlıklı mı ne tür avantajları olduğu konusunda sorular merak edilmektedir. Vücut esnekliğinin sağlıklı ve doğru bir şekilde sağlanabilmesi için küçük yaşlarda yapılmakta olup çocukların fiziksel gelişim gösterimleri olumlu olarak gözlenmektedir. Aynı zamanda bedeni güçlendirmek ve çevikleştirmek için gerçekleştirilen hareketlerin bir çoğu jimnastiğin temelidir. Jimnastik hareketlerinin müsabakalarda doğru yapılması, uyumluluk ve sporcuların denge kondisyonu, hakemler tarafından değerlendirilip, kontrol edilmektedir. Branşları ise şu şekildedir; Artistik Jimnastik, Ritmik Jimnastik ve Genel Jimnastik olmak üzere 3 türden oluşur. Temel düzeydeki branşlar artistik ve genel jimnastiktir. Üst düzey jimnastik yarışma ve performans gösterilerinden bahsedilecek olur ise Artistik Jimnastik olacaktır.  Olimpiyat oyunlarında en çok izlenen spor türlerinden birisidir.

Jimnastik Tarihi

Jimnastik tarihi Eski Mısır ve Eski Yunan uygarlıkları dönemlerine uzanan bir spor türüdür. 1800’lerde yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte 19.yüzyıl ortalarında popüler olmaya başlamıştır. Jimnastik aynı zamanda çeşitli Avrupa ülkelerinde okullarda ders olarak Rönesans ve Reform dönemlerinde gerçekleştirmeye başlamıştır. Türkiye’de ise modern anlamda uygun kaynağı Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’dir ve okulun kuruluşu ise başlamaktadır. 1868 yılında okul içerisinde batılı program ile başlarken Fransa’dan getirilen öğretmen kadrosunda yer alan ve ünvanı beden eğitimi öğretmeni olan Monsieur Curel tarafından modern jimnastik ülkemizde ilk başlatılmasına vesile olmuştur.

Kadın-Erkek Jimnastik

Kadınların jimnastik yaparken kullandıkları alet ve materyaller erkeklerin kullandıklarından nazaran daha şık ve taşınabilir bir görüntü oluşurken kadınların her durumda doğru ve estetik bir duruş göstermeleri daha önemlidir. Erkeklerin jimnastik yaptıkları zaman tüm vücudun esnek olması, kol ve bacaklarının birlikte hareket etmesi gerekir. Kullandıkları aletler ile şık hareketler sergilerken diğer farklı hareketleri yapmaları erkekler için zor bir durumdur. Bu yüzden zorlayıcı jimnastik hareketleri erkeklerin olduğu kategoride daha çok mevcuttur. Dünya genelinde ve televizyon gibi platformlarda kalabalık kitlenin ilgisini oldukça çeken, yeri çok büyük olan artistik jimnastik hem erkekler hem de kadınlar tarafından yapılan branştır. Erkeklerin ve Kadınların artistik jimnastikte gerçekleştirmiş olduğu gösterilerde kullandıkları aletler ayrıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here