Jimnastik Kuralları  

0
51

En eski spor dallarından biri olan Jimnastik sporunun pek çok dalı bulunur. Jimnastik Kuralları ise her dala göre farklılık gösterir. Jimnastiğe özellikle erken yaşta başlayan kişiler pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu spor dalının vücuta katkısı olduğu gibi mental sağlığa da çok büyük katkısı olur. Jimnastik, vücudun ve özellikle iskelet sistemine çok büyük yararları vardır. Kişiler tarafından çok merak edilen Jimnastik kuralları ise şu şekildedir.

Aletli Aletsiz Jimnastik Kuralları

Jimnastik sporunda da her spor dalında olduğu gibi belli başlı kuralları vardır. Bu kurallara uymanız spor geleceğiniz açısından son derece önemlidir. Jimnastikte aletli aletsiz iki farklı bölüm bulunur. Bu iki bölümü de her erkekler hem de kadınlar yapabilir. Jimnastik bölümleri ise Ritmik ve Artistik Jimnastik olarak adlandırılmıştır. Aletli Aletsiz Jimnasitk Kuralları kadınlar ve erkeklere göre de farklılık göstermektedir. Üstelik kadınların ve erkeklerin kullandıkları jimnastik malzemeleri de genel olarak farklıdır.

Jimnastik de kadınların kullandıkları aletler; Atlama Beygiri, Kıs Paraleli, Asimetrik Paralel, Denge ve Yer şeklinde sıralanmaktadır. Jimnastikte erkeklerin kullandıkları aletler ise Halka, Atlama Beygiri, Paralel, Barfiks, Yer ve Kulplu Beygir olarak belirlenmiştir. Bu aletlerin ölçüleri ise kişilere göre belirlenmektedir. Bu spor dalını profesyonel şekilde yapmak isteyen kişiler ise cimnastiğe erken yaşta başlamalılardır. Ancak cimnastiği de ilgisi olan yetişkin kişiler de bu spor dalını yapabilirler. Ancak bu nokta da profesyonel kişilerden destek almalarını tavsiye ederiz.

Pasif Cimnastik Nedir?

Pasif Cimnasitk Nedir? Sorusunun cevabı Cimnastiğe ilgisi olan kişiler tarafından oldukça merak edilir. Pasif jimnastik ise temel olarak, vücuda radyo dalgası verilerek kasların hareket etmesi sonucu gerçekleşir. Bu yüzden pasif cimnastiğin bir spor dalı olduğu söylenemez. Çünkü şu anda federasyonda yer almamaktadır.

Bu türde çalışmayan kaslara radyo dalgaları verilir ve bu yüzden kaslar otomatik olarak hareket eder. Ancak bu tür de vücudun gelişimine önemli katkılarda bulunur. Siz de bu spor dalını tercih ederek kendinize ve vücudunuza çok şey katabilirsiniz. Fakat bu dalda gerekli olan kurallara uymanız oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here