Jimnastiğe Başlama Yaşı

0
158

Jimnastik sporu, vücudu esnetmeye yönelik hareketlerin ön plana çıktığı, ileri seviyelerde bazı malzemelerin de kullanılmasıyla birlikte yapılan bir spordur. Ülkemizde de yaygın olarak ilgilenilen, özellikle çocuklar için bir spor dalı araştırıldığında öne çıkan branşlardan birisidir. Jimnastik sporunun genellikle çocuk yaştan başlanması gereken bir spor olduğu söylenir. Bunun temelinde yatan neden, çocukken vücudumuzun esnemeye daha müsait olmasıdır. Belli bir yaşa geldikten sonra, artık vücudumuz küçükken sahip olduğu esnekliği kaybeder. Jimnastikteki hareketlere bağlı olarak, küçük yaşta jimnastiğe başlamak, daha etkili bir şekilde bu dalda yol almanızı sağlayabilir.

Jimnastiğe kaç yaşında başlanmalı sorusuna yanıt vermek gerekirse; bebeklikten 12 yaşına kadar jimnastik sporuna başlanabilir. Yaşa göre çocuğunuzun neyle ilgilenmesi gerektiğine bakmak gerekirse;

  • 0 – 2 Yaş: Serbest oyun (Bu yaş aralığında çocuğunuzu herhangi bir spor dalına yönlendirmeniz gerekmez. Serbest hareketler yapabilir.)
  • 3 – 5 Yaş: Fırlatma, tutma, yürüme, koşma ve temel hareketler (Bu evrede artık çocuklarınızı jimnastiğe yazdırabilirsiniz.)
  • 6 – 9 Yaş: Jimnastiğin temelini oluşturan en basit hareketler, bu yaş aralığında öğretilebilir.
  • 10 – 12 Yaş: Giriş düzeyinde jimnastik hareketlerine devam edilebilir.

Jimnastiğe Erken Başlamanın Avantajları

Jimnastik sporuna erken başlamanın avantajları oldukça fazladır. Spora küçük yaşta başlamanın sağlayabileceği avantajlara yakından bakalım;

  • Sağlıklı bir vücuda sahip olunmasında etkilidir
  • Fiziksel ve zihinsel gelişim birbiriyle uyumlu bir şekilde ilerler.
  • Direnç gücü yüksek olur.
  • Duruş bozukluğu oluşumunun önüne geçer.
  • Gelişim döneminde çocuklar daha sosyal ve özgüvenli olur.
  • Jimnastikte kendi ekipmanlarına sahip olması ve bunlara sahip çıkması gerektiği bilinci, sorumluluk duygusunun erken gelişmesini sağlar.

Jimnastik sporuna erken başlamanın, bireyin gelişim sürecine bu gibi katkıları olacaktır.

Yetişkinler Jimnastik Yapabilir mi?

Jimnastik sporuna erken başlamak ne kadar iyi olsa da bu sporu yetişkinler de yapabilir. Bunun için yetişkin jimnastik diye ayrı bir dal bulunur. Elbette bu daldaki hareketler yaşınıza göre oluşturulur ve bu sayede yetişkinler de istemeleri halinde jimnastik sporuna yönelebilirler.

Yetişkin jimnastik sporu için belli bir yaş yoktur. Bu spor tamamen gelişimini tamamlamış bireyler için oluşturulduğundan, yetişkinlik evresindeki herkes bundan faydalanabilir. Elbette her spor dalında olduğu gibi, yetişkin jimnastikte de vücudunuz fazlasıyla fayda görecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here