Genel Cimnastik

0
87

Spor dalları içinde bazı sporların daha temel bir önemde olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu sporlardan birisi Cimnastiktir. Cimnastik sporu genel anlamda denge, kuvvet, çabukluk kabiliyetini geliştirmeye yarayan bir spordur. Burada kişi bedenini bilinçli bir şekilde kullanmayı öğrenmektedir. Genel Cimnastik tüm Cimnastik dallarını kapsamaktadır. Genel jimnastiğin yanı sıra ritmik, artistik Cimnastik gibi türlerden de bahsedilebilir.

Genel jimnastiğin çoğunlukla gösteri amacıyla yapıldığını söylemek mümkündür. Bu daldaki kurallar ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Genel Cimnastik serbest spor kıyafetleri ve müzik eşliğinde icra edilmektedir. Bu Cimnastik dalında daha çok bireysel performansın ön planda olduğu söylenebilir.

Cimnastiğin Yararları

Temel sporlardan biri olan cimnastiğin faydaları belki de saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Ancak yine de birkaç başlık altında bu sporun faydaları özetlenebilir. Bunlardan ilki, vücuda esneklik ve denge kazandırmasıdır. Bir başka yararı, doğru yürüme/koşma ve duruş alışkanlığı sağlamasıdır. Vücudun zerafet ve esneklik kazanması da bu sprorun bir başka yararıdır.

Cimnastik ile birlikte ritim duygusu ve koordinasyonun da geliştiği görülmektedir. Disiplin sağlaması bakımdan Cimnastik kişisel sorumluluğun artmasında da etkili olmaktadır. Bu spor ile uğraşan insanlar, sosyal hayatlarında daha girişken olurlar. Ayrıca takım sporu vasfıyla da, birlik ve beraberlik duygularının kazanılmasını sağlar. Belki de jimnastiğin en önemli faydası, bireylere sağlıklı bir yaşam sunmasıdır.

Cimnastiğe Başlamak İçin En Uygun Yaş Nedir?

Cimnastik sporu özelinde insanlar tarafından pek çok soru sorulmaktadır. Bu soruların büyük bir kısmını ebeveynlerden gelmektedir. Bazı anne babalar, çocuklarının erken yaşta Cimnastik ile tanışmasını isterler. Bu doğrultuda cimnastiğe başlamak için en uygun yaş nedir gibi sorular gündeme gelir. Esasen bu konuda yakın zamana kadar 2-3 yaşın daha uygun olduğu söylenmekteydi.

Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, uygun yaş aralığının 4-6 arası olduğunu göstermektedir. Ebeveynler bebeklerine 2-3 yaşlarında deneyimli kişiler eşliğinde Cimnastik eğitimi aldırabilirler. 4 yaşında ise yüzme, Cimnastik, ip atlama gibi sporlar ideal görünmektedir. Bu yaşlarda başlanan Cimnastik sporu, kas gelişiminde daha etkili olmaktadır. Bireyler erken yaşta tanıştıkları bu sporun faydalarını ilerleyen yıllarda görmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here