Evde Kolay Jimnastik Hareketleri Nasıl Yapılır?

0
48

Her sporcu için jimnastik, spor eğitiminin vazgeçilmez bir unsurudur. Jimnastik sporunun bu kadar popüler olduğu Türkiye’deki sporcular için özellikle önemlidir. Peki ya bir spor salonuna veya ekipmana erişiminiz yoksa? Evde yapabileceğiniz kolay jimnastik hareketleri var mı? Cevabımız evet! Şimdi evde yapabileceğiniz bazı kolay jimnastik hareketlerine bir göz atalım.

Kolay Jimnastik Hareketleri

  • Terazi ve Kaldıraçlar

Terazi ve kaldıraç, denge ve koordinasyona odaklanan iki basit ama etkili egzersizdir. Bir ölçek yapmak için, kollarınızı yanlara doğru uzatarak ayakta durun. Diğer bacağınızı düz tutarken bir dizinizi bükerek vücudunuzu yavaşça indirin ve ağırlığınızın her iki bacak arasında eşit olarak dağıldığından emin olun. Bükülmüş diziniz yere değdiğinde, diğer bacağınızı aynı pozisyona indirmeden önce dizinizi tekrar uzatın. Optimal sonuçlar için bu egzersizi her iki tarafta 10 kez tekrarlayın.

Kaldıraçlar için, kollarınız omuz genişliğinden biraz daha açık ve ayaklarınız bitişik olacak şekilde şınav pozisyonunda başlayın. Destek olarak sadece kollarınızı kullanarak bir bacağınızı yerden kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve tüm tekrarları (10) tamamlayana kadar o ayağınızla yere dokunmadan yavaşça tekrar aşağı indirin. Sonra diğer tarafta tekrarlayın.

  • Split Squat ve Lunge 

Split squat ve lunge, herhangi bir ekipmana veya ağırlığa ihtiyaç duymadan kalça, quad, hamstring, baldır ve core kaslarınız gibi alt vücut kaslarınızda güç oluşturmak için harika egzersizlerdir! Bölünmüş squat hareketini denge için bir yere tutunarak ya da serbest durarak (kollar göğsün üzerinde çapraz olacak şekilde) yapabilirsiniz.

Bir ayağınız önde ve bir ayağınız arkada olacak şekilde hamle pozisyonunda başlayın ve her iki diziniz 90 derece bükülene kadar kendinizi alçaltın, ardından tekrar ayağa kalkmak için yukarı bastırın. Maksimum fayda için her iki tarafta 10 tekrar yapın. Lunge hareketi de benzerdir ancak egzersiz boyunca her iki ayağınızı sabit tutmak yerine her tekrarda öne doğru adım atacaksınız (yine her iki tarafta 10 tekrar)

Jimnastik göz korkutucu görünebilir ancak bu basit egzersizler herkesin kendi evinde jimnastiğin faydalarından yararlanabileceğini kanıtlıyor! Teraziler/kaldıraçlar aracılığıyla denge ve koordinasyona ve split squat/lunges aracılığıyla güce odaklanarak acemi sporculardan profesyonel jimnastikçilere kadar herkes özel ekipmanlar veya pahalı üyelikler olmadan atletizmlerini geliştirebilir! Öyleyse neden bugün denemiyorsunuz? Başarabilecekleriniz sizi şaşırtabilir!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here