Evde Jimnastik Yapılır mı?

0
120

Jimnastik birçok anlamda vücut sağlığımızı etkileyen ve özellikle küçük yaşlarda başlanması halinde, gelişime büyük katkısı olan bir spor dalıdır. Çocukların gelişimini etkilediği gibi, mental anlamda da büyük katkılarının olduğundan söz edilebilir. Jimnastik yetişkinler tarafından da yapılabilecek bir spordur. Genellikle çocuk yaşlarda başlanmasının daha yararlı olduğu söylense de yetişkinler için de tercih edilebilecek spor dallarından birisidir. Yetişkinler bu nedenle evde jimnastik yapılır mı diye merak etmektedirler.

Jimnastik bir hoca eşliğinde yapılması halinde, çok daha iyi sonuçlar elde edilecek bir spordur. Evde egzersiz yapmak ve evde jimnastik yapmak aynı konumda tutulamaz. Fakat bu evde jimnastik yapılamayacağı anlamına da gelmez. Dilerseniz evde de jimnastik yapabilirsiniz ama alacağınız sonuç belli bir seviyeye kadar olur. Özellikle aletlerle yapılan hareketleri, evinizde yapmanız mümkün değildir.

Evde Yapılabilecek Jimnastik Hareketleri

Evde yapılabilecek bazı jimnastik hareketlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Aletsiz tüm hareketleri evde de güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Evde yapılabilecek jimnastik hareketleri neler diye sıralamak gerekirse;

Öne Takla: Temel jimnastik hareketlerinden birisi olan öne takla, evde yapılabilecek jimnastik hareketleri arasındadır. Kontrollü bir şekilde bu hareketi evinizde yapabilirsiniz.

Geri Köprü: Bir başka temel jimnastik hareketi olan geri köprü de evde yapabileceğiniz hareketlerden birisidir. Bu hareketi yaparken belin esnek olması oldukça önemlidir. Genel olarak hareketleri yapmaya başlamadan önce kendinizi esnetmeyi ve kaslarınızı ısıtmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde bir kazaya neden olabilirsiniz.

Amut: Amut aslında hepimizin çocukluktan bildiği hareketlerdendir. Bu harekette dikkat edilmesi gereken şey, vücudu amut pozisyonundayken ellerle ileriye taşımaktır.

Öne Köprü: Öne köprü hareketi temel jimnastik hareketlerinde gözümüze çarpan ilk hareketlerdendir. Genel olarak bu hareketin, akrobatik hareketler dizininden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Amut Takla: Amut takla aslında amut hareketinin devamıdır desek yanlış olmaz. Çünkü Amut pozisyonuna geldikten sonra takla atarak, amut takla hareketini yapmış olursunuz.

Genel olarak evde yapabileceğiniz jimnastik hareketlerinin bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat her zaman bir hoca kontrolünde olmanız, yanlış bir hareketin yanlış sonuçlar doğurmasının da önüne geçer. Bu nedenle evde jimnastik yapmak isteyenlerin, bu konuda bilinçli bir şekilde hareket etmesi önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here