Dünyanın Dört Bir Yanından Jimnastik Olimpiyat Şampiyonları

0
61

Her dört yılda bir, dünyanın en iyi sporcuları Olimpiyat Oyunları yarışmalarında bir araya gelir. Fiziksel ve zihinsel açıdan en zorlu sporlardan biri jimnastiktir. Bu sporda ustalaşmak için muazzam miktarda güç, beceri ve özveri gerekir. Bu yazıda, dünyanın dört bir yanından en ünlü jimnastik Olimpiyat şampiyonlarından bazılarına bir göz atacağız.

Kadın Jimnastik Olimpiyat Şampiyonları 🤸🏻‍♀️

Amerika Birleşik Devletleri tarihteki en baskın kadın jimnastikçilerden bazılarını yetiştirmiştir. Simone Biles dört kez altın madalya kazanmış ve birçok dünya rekorunun sahibidir. Tarihteki diğer tüm kadın sporculardan daha fazla Dünya Şampiyonası madalyası kazanmıştır ve gelmiş geçmiş en büyük kadın jimnastikçilerden biri olarak kabul edilmektedir. Bir diğer Amerikalı şampiyon Gabby Douglas, 2012’de kazandığı bireysel all-around altın madalyasıyla Olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk Afro-Amerikan kadın oldu.

Göksu Üçtaş Şanlı, Türkiye’de hem Atina 2004 hem de Pekin 2008 Yaz Oyunlarında yer egzersizi dalında iki kez bronz madalya kazanmıştır. Şanlı aynı zamanda Atina 2004’te yarışan ve genel sıralamada 10. olan Türkiye’nin ilk kadın takımının da bir parçasıydı. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı kadın sporcularından biri olarak anılan Şanlı, Türkiye’de kadınlar için sporu teşvik etmeye adanmış çeşitli hayır kurumları ve vakıflarla yaptığı çalışmalarla genç kızlara jimnastik yapmaları konusunda ilham vermeye devam etmektedir.

Erkekler Jimnastik Olimpiyat Şampiyonları 🤸🏻‍♂️ 

Japon Kohei Uchimura, gelmiş geçmiş en iyi erkek jimnastikçilerden biri olarak kabul ediliyor ve hem ulusal hem de uluslararası sahnelerde uzun yıllar boyunca gösterdiği başarılardan dolayı hayranları tarafından “Kral” olarak taçlandırıldı. Altı kez Olimpiyat şampiyonu (2008 Pekin, 2012 Londra, 2016 Rio) olan Çolakura’nın etkileyici karnesinde 2009’dan bu yana her büyük şampiyonada kazandığı şampiyonlukların yanı sıra;

  • 2011-2015 yılları arasında Dünya Şampiyonalarında üst üste üç all-around şampiyonluğu,
  • 2010-2018 yılları arasında Asya Oyunlarında üst üste beş all-around altın madalyası ve
  • 2013-2019 yılları arasında üst üste dört Avrupa Şampiyonası şampiyonluğu yer alıyor.

Türkiye Jimnastik Olimpiyat Şampiyonları 🤸🏻 🤸🏻‍♂️

Türkiye’de İbrahim Çolak Rio 2016’da erkekler halkada altın madalya kazanarak tarih yazdı ve Türkiye’nin herhangi bir disiplinde Olimpiyat madalyası kazanan ilk erkek jimnastikçisi oldu – bu aynı zamanda Türkiye’nin artistik jimnastikte kazandığı ilk madalyaydı! Daha önce hem Avrupa Şampiyonası’nda (2010) hem de Dünya Şampiyonası’nda (2014) bronz madalya kazanmıştı. Ayrıca Türkiye’nin 2012 Londra Olimpiyatları’nda yarışan ve toplamda 12. olan ilk erkek takımının da bir parçasıydı. Rio 2016’dan sonra rekabetçi jimnastikten emekli olduğundan beri, Çolak Spor Akademisi (CSA) adlı kendi vakfı aracılığıyla İstanbul ve Ankara bölgelerinde çocukları spor yapmaya teşvik eden çeşitli eğitim projelerinde aktif olarak yer almaktadır.

Jimnastik, özveri ve sıkı çalışma gerektiren fiziksel olarak zorlu bir spordur, ancak çaba göstermeye istekliyseniz büyük ödüllere yol açabilir! Sırasıyla ABD/Japonya’dan Simone Biles ve Kohei Uchimura’nın yanı sıra Türkiye’den Göksu Üçtaş Şanlı ve İbrahim Çolak da dahil olmak üzere, bu spora olan bağlılıkları ve tutkuları sayesinde bu sporda mükemmelliğe ulaşan sporcular hakkında dünyanın dört bir yanından birçok ilham verici hikaye var! Bu kişiler sadece kendi başarılarıyla şampiyon olmakla kalmadılar, aynı zamanda kendi ülkelerinden yeni nesil sporculara da örnek olarak onlara ilham verdiler! Umarız bu yazı size de ilham vermiştir!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here