Simone Biles – Dünyaca Ünlü Kadın Jimnastikçi

0
52

Simone Biles’in dünyanın en ünlü kadın jimnastikçilerinden biri olduğu inkar edilemez. Birçok başarısı ve aldığı ödüller onu bir ev ismi haline getirdi ve minderdeki yeteneği ona dünya çapında tanınırlık kazandırdı. Şimdi dünyaca ünlü kadın jimnastikçi Simone Biles’in, kim olduğuna, neler yaptığına ve spor dünyasında neden bu kadar güçlü bir figür haline geldiğine bir göz atalım.

Simone Biles Kimdir?

Simone Biles 14 Mart 1997’de Columbus, Ohio’da doğdu. Altı yaşındayken antrenörü Aimee Boorman ile jimnastik dersleri almaya başladı. Biles 16 yaşına geldiğinde, büyük uluslararası yarışmalarda ABD Takımı adına yarışan elit düzeyde bir jimnastikçi haline gelmişti bile. Kısa süre sonra profesyonel oldu ve sağlı sollu madalyalar kazanmaya başladı!

Dünyaca Ünlü Kadın Jimnastikçi Simone Biles Başarıları

Biles bir jimnastikçi olarak kariyeri boyunca inanılmaz başarılara imza attı. Rio de Janeiro’daki 2016 Olimpiyat Oyunları’nda dört altın madalya kazandı ve 2013’ten 2015’e kadar Dünya Şampiyonası’nda üst üste üç all-around şampiyonluğu kazanan ilk kadın oldu.

Ayrıca hem Olimpiyatlarda hem de Dünya Şampiyonalarında bireysel all-around şampiyonluğu kazanan sadece beş kadından biri; diğer dördü Vera Caslavska (Çekoslovakya), Larisa Latynina (Sovyetler Birliği), Věra Čáslavská (Çekoslovakya) ve Svetlana Khorkina (Rusya). Bu etkileyici başarı listesine ek olarak Biles, toplam 25 madalya ile diğer tüm kadın jimnastikçilerden daha fazla dünya şampiyonası madalyasına sahiptir!

Biles, rekabetçi başarısının yanı sıra, dünyanın dört bir yanındaki genç sporcular için de ilham verici bir rol model oldu. Sporda geleneksel olarak temsil edilmeyenleri destekleme konusunda sesini yükseltti ve karşılaşabilecekleri engeller ne olursa olsun başkalarını hayallerinin peşinden gitmeye teşvik etti. 2020 yılında TIME Dergisi, jimnastik dışındaki çalışmaları ve genç nesil sporculara örnek olması nedeniyle onu en etkili 100 kişiden biri olarak seçti.

Simone Biles şüphesiz gelmiş geçmiş en başarılı kadın jimnastikçilerden biri ve nedenini görmek çok kolay! Sayısız madalya kazanmaktan her yerdeki genç sporcular için bir rol model olmaya kadar, Biles yıllar boyunca o kadar çok şey başardı ki hepsini burada listelemek imkansız olurdu. Yaptığınız spor ya da tutkunuz ne olursa olsun, hepimiz bu olağanüstü sporcudan bir şeyler öğrenebiliriz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here