Çocuk Cimnastik

0
91

Diğer pek çok alanda olduğu gibi spor bilinci de küçük yaşlarda aşılanması ya da edinilmesi gereken durumlardan biridir. Dans ve spor gibi alanlarda çocukların eğitime başlamaları ve bu eğitimi ilerde kendi istekleri ve becerileri doğrultusunda ilerletmeleri gerekmektedir. Çocuk cimnastik, fiziki ve ruhsal gelişim açısından oldukça faydalı ve etkili alanlardan biridir. Çocuklar bu bilince erken yaşlarda vardıklarında hem ruhsal hem de fiziksel açıdan hayatlarının pek çok döneminde zorlanmadan ilerleyebilecekleri gözlemlenmiştir.

Ebeveynlerin hem kendileri için hem de çocukları için bu bilinci oluşturmaları ve bunun için harekete geçmeleri önemli bir noktadır. Özellikle okul öncesi çocuklarda hareketliliğin sağlanması ve hem fiziksel hem de sosyal anlamda aktif olunabilmesi için çocuk cimnastiği önerilenler arasında yerini almaktadır. Çocukların yaş aralıklarına göre hazırlanmış olan programlar eşliğinde doğal gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir.

Çocuk Cimnastik Faydaları

Çocuklarda erken yaşta spor bilincinin oluşması için en etkili olan alanlardan biri jimnastiktir. Çocuk cimnastik faydaları arasında çocukların bu kültürle tanıştıktan sonra daha bilinçli tercih yapabilme imkanına sahip olmaları da vardır. Erkek ya da kız çocuğu fark etmeksizin başlama yaşının üç olması sebebiyle pek çok diğer spor alanlarına yönelmede etkili ve öncelikli branşlardan biri olduğu söylenebilir. Alt yapıyı sağlam atmalarını sağlayarak fiziksel gelişimlerine de oldukça katkıda bulunur.

Bunlara ek olarak olimpik bir branş olarak cimnastik, çocukların zamanla yaşıtlarına göre daha estetik bir görünüme kavuşmalarına da olanak sağlamaktadır. Çocuklarda cimnastiğin faydalarından biri de boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerine yardımcı olmasıdır. Böylelikle fiziksel açıdan sağlıklı bir birey olarak yetişebilirler. Buna ek olarak sosyal hayatlarında daha özgüvenli bireyler olarak bulunabilecekleri ve iletişimlerini güçlendirecekleri için çevreleri ile herhangi bir sıkıntı yaşamamaları olasıdır.

Çocuk Cimnastik İçin Yaş Önemli mi?

Çocuk cimnastik için yaş önemli mi soruları ebeveynler tarafından sıkça sorulur. Daha önceleri cimnastiğe başlamak için yaşın altı olduğu söyleniyordu ancak son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde bunun üç yaş olarak belirlendiği bilinmektedir. Bu yüzden diğer birçok spor dalından önce başlanabilen bu spor, çocukların psikomotor, bilişsel ve duyuşsal olarak daha hızlı ilerlemelerine katkı sağlamaktadır.

Çocuklar, ilerleyen yaşlarda farklı alanlara yönlenebilirler. Ancak çocuk cimnastiği ile erken yaşta tanışan çocuklar için ilerleyen süreçler farklı spor dallarını yapmaları oldukça kolaylaşır. Ayrıca üç yaş itibari ile çocukları cimnastik temelli oyunlar ile tanıştırarak bu adımı atabilir ve çocukların gelişimlerine hızlı bir şekilde katkı sağlayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here