Cimnastikte Kullanılan Malzemeler

0
157

Jimnastik sporu hem çocuklar hem de yetişkinler için tercih edilebilecek en iyi sporlardan birisidir. Genel vücut sağlığı ve ruh sağlığı için en iyi spor dallarından birisi olan cimnastikte, bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. Başlangıç seviyesinde öncelikle aletsiz olarak başlanır. Fakat ileri seviyelerdeki hareketlerde, artık malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Cimnastikte kullanılan malzemeler hakkında, yazımızda sizlerle detayları paylaşacağız;

DENGE : Denge en temel malzemelerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Halk arasında denge tahtası, denge kalası gibi isimlerle de bilinmektedir. Bu alet ortalama 5 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğindedir. Cimnastikçi bu alet üzerinde çeşitli akrobatik hareketler yapabilmektedir.

KULPLU BEYGİR: Bu alet daha çok erkek cimnastikçiler tarafından kullanılmaktadır. Bu aleti küçük yaşlarda kullanmaya başlamak, vücudun doğru şekli alması konusunda büyük katkı sağlar. Bu aletin ismi kulplu beygir olsa da kulpsuz ya da tek kulplu olarak da karşınıza çıkabiliyor. Yine cimnastikçiler hareketlerini bu aletten yardım alarak yapabiliyorlar.

BARFİKS: Yine erkek cimnastikçiler tarafından kullanılan aletlerden birisi olan barfiks, izleyiciler tarafından da en sevilen aletlerden birisi olarak öne çıkar. Bu alet üzerinde cimnastikçiler, barfiks barını tutarak havada çeşitli hareketler yapabilirler.

PARALEL: İki paralel barı kullanarak hareketlerin yapılabilmesini sağlayan paralel adındaki bu alet, yine erkek cimnastikçiler tarafından kullanılmaktadır. Bu alet üzerinde vücut tutuşu oldukça önemlidir. Çünkü vücut tutuşu hareket zenginliğini arttırır.

ASİMETRİK PARALEL: Kadınlarda ve erkeklerde kullanılan asimetrik paralel, teknik bilinmesi gereken aletlerden birisidir. Bu nedenle kullanımına ileri seviyelerde geçilir. Salınım ve kuvvetin birleşimiyle bu alet üzerinde çok çeşitlik cimnastik hareketleri yapılabilir. Yine izleyicilere en çok keyif veren aletlerden birisi arasına girebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here