Cimnastik Nedir?

0
139

Cimnastik, ülkemizde son yıllarda daha çok rağbet görmeye başlayan bir spor dalıdır. Bu nedenle insanlar da söz konusu spora dair çeşitli sorular sorarlar. Cimnastik nedir bunlardan biridir. Cimnastik temel olarak, vücudu geliştirmek, güçlendirmek ve esneklik kazandırmak amacıyla yapılan egzersizlerdi. Bunlar aletli ya da aletsiz olarak yapılabilmektedir.

Gösteri formatında yapılan sistematik hareketlerin hepsi cimnastiğe dahildir.Bu spor insanın fiziki yapısını güçlendirmesi için de oldukça uygundur. Özellikle genç sporcuların iyi bir eğitmenle bu sporu yapması büyük önem taşımaktadır. Pek çok ülkede cimnastik, temel bir spor dalı tekniğidir. Bunu yapan ülkelerin olimpiyatlarda büyük başarılar elde ettiği bilinmektedir.

Cimnastik Tarihçesi

Bu sporun tarihi bir hayli eskidir. Cimnastik tarihçesi Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır. Bu dönemde söz konusu spor, herkesin yapabileceği bir spor değildir. Sadece soylu sınıfların çocukları bu sporu yapabiliyordu.

Antik Yunan’dan Roma’ya geçişte cimnastik de bir değişime uğradı. Daha sonra bu spor Avrupa’ya yayıldı. Burada bazı okulların müfredatlarına girdi. 1450-1800 arası pek popüler olmayan spor, daha sonra bir ivme kazandır.

Özellike 19. yüzyılın ortasında pek çok insan tarafından benimsenmeye başlandı. Bu yıldan itibaren olimpiyatlarda, bu sporun her zaman özel bir yeri oldu. Küçük yaşlardan itibaren bu sporu yapan oyuncular, müsabakalarda boy göstermeye başladı. Bugün de pek çok çocuk, cimnastik ile uğraşmaktadır.

Cimnastik Branşları Nedir?

Bu spor dalının kendi içinde farklı branşlara ayrıldığını söylemek mümkündür. Her branşın kendine ait kimi kuralları vardır. Ayrıca her branşta kullanılan aletler de birbirinden farklıdır. Yaklaşık on beşten fazla cimnastik branşı vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Artistik cimnastik
 • Ritmik cimanstik
 • Tranbolin cimnastik
 • Aerobik cimnastik
 • Genel cimnastik
 • Step
 • Step-Aeorobik
 • Pilates
 • Cimnastik balesi
 • Barpiyo
 • Bosu Ball Workout
 • Cross Fit
 • Gymstick
 • Kangoo Jump
 • Tae Bo
 • Zumba

Burada pek çok branştan bahsetsek de, bunların hepsi olimpiyatlarda yer almaz. Olimpiyatlarda görülen türler genel cimnastik, ritmik cimnastik vs. şeklindedir. Ancak bu branşların hepsi, fiziki gelişim açısından oyunculara fayda sağlamaktadır. Çünkü bu spor temelde, vücudu güçlendirmeyi ve esnek hale getirmei sağlar. Küçük yaşlarda başlayan bir eğitim ile, çok başarılı oyuncular yetiştirmek mümkündür.

Jimnastik Olimpiyatları

Jimnastik, 1896’daki ilk organizasyondan bu yana Olimpiyat Oyunlarının bir parçası olmuştur. Spor o zamandan bu yana büyük bir evrim geçirdi ve yıllar içinde yeni aletler ve etkinlikler tanıtıldı. Günümüzde jimnastik olimpiyatları, dünyanın dört bir yanından gelen sporcuların en büyük sahnede yarışma şansı için yarıştığı en popüler Olimpik sporlardan biridir.

Türkiye’nin jimnastik alanında zengin bir geçmişi var ve ülkeden dünyaca ünlü birçok sporcu çıktı. İşte bu spora damgasını vurmuş Türk Olimpiyatçılardan bazıları.

 • Nilay Dereli, 2000 Sidney Oyunları’nda Olimpiyatlarda yarışan ilk Türk jimnastikçidir. All-around etkinliğinde yarıştı ve 24. sırada bitirdi. Dereli 2004 Atina Olimpiyatları’nda da yarıştı ve all-around’da 33. sırada yer aldı. Yarışmaya ara verdikten sonra 2008 Pekin Olimpiyatları’nda yarışmaya geri döndü ve Türk takımının 12. sırada bitirmesine yardımcı oldu. Dereli, Pekin Oyunları’ndan sonra rekabetçi jimnastikten emekli oldu.
 • Gökhan Sümbül de tanınmış bir başka Türk jimnastikçidir. İki Olimpiyat Oyununda yarışmış, ilk olarak 2008 Pekin Oyunlarında boy göstermiştir. Orada Türk takımının takım finalini 12. sırada bitirmesine yardımcı oldu. Sümbül ayrıca 2012 Londra Olimpiyatları’nda da yarıştı ve burada çok yönlü finalde 34. sırada yer aldı. Londra Oyunları’ndan sonra rekabetçi jimnastikten emekli oldu.
 • Ümit Sami üç kez Olimpiyatlara katılmıştır ve Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük jimnastikçilerinden biri olarak kabul edilmektedir. İlk Olimpiyat deneyimini 1996 Atlanta Oyunları’nda yaşayan Sami, burada çok yönlü finali 31. sırada tamamladı. Sami bu performansını dört yıl sonra Sydney’de geliştirerek 23. sırada tamamladı. Olimpiyat kariyerini 2004 yılında Atina’da 20. sırada bitirerek tamamladı. Sami Atina’dan sonra rekabetçi jimnastikten emekli oldu ve şimdi genç Türk sporculara antrenörlük yapıyor.

Türkiye yıllar boyunca Jimnastik Olimpiyatları oyunlarında bazı büyük sporcular tarafından temsil edilmiştir. Nilay Dereli, Gökhan Sümbül ve Ümit Sami Türkiye’ye madalya getirememiş olsalar da gelecek nesil sporculara ilham verdiler ve Türk jimnastiğinin dünya çapında tanınmasına yardımcı oldular. Gelecek Olimpiyat Oyunlarında Türkiye’nin jimnastikte neler başaracağını kim bilebilir?

Jimnastik Kuralları

Jimnastik, Uluslararası Jimnastik Federasyonu (FIG) tarafından belirlenen kurallarla yönetilen bir spordur. Bu jimnastik kuralları sporcuların güvenliğini sağlamak ve adil bir rekabet ortamı sunmaktır. Şimdi jimnastiğin bazı ana kurallarına bir göz atalım.

 • Cihaz Özellikleri

Jimnastik yarışmalarında kullanılan dört adet alet vardır: tonoz, bar, kiriş ve yer. Her aletin, bir sporcunun üzerinde yarışabilmesi için yerine getirilmesi gereken kendi özellikleri vardır. Örneğin, tonoz en az 2,75 metre uzunluğunda ve 1,45 metre genişliğinde, barlar ise en az 2,8 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğinde olmalıdır. Bu özellikler, tüm sporcuların her bir alette yarışmak için adil bir şansa sahip olmasını sağlamak için mevcuttur.

 • Yarışma Formatı

Jimnastik yarışmaları tipik olarak iki bölüme ayrılır: eleme turu ve final turu. Eleme turunda, tüm sporcular final turunda yer alabilmek için birbirleriyle yarışır. Eleme turunda ilk sekize giren sporcular madalya için yarışacakları final turuna yükselir

 • Güvenlik Kuralları

Jimnastikte güvenlik her şeyden önemlidir. Bir sporcunun bir beceriyi nasıl gerçekleştirebileceğini ve bir antrenörün bir beceriyi nasıl öğretebileceğini düzenleyen kurallar vardır. Bu jimnastik kuralları, sporcuları yaralanmalara karşı güvende tutmak için tasarlanmıştır. Örneğin, bir sporcunun daha önce en az üç kez başarılı bir şekilde ustalaşmadığı bir beceriyi denemesine izin verilmemesi gerektiğini belirten bir kural vardır. Bu kural, sporcuların kendileri için çok zor olan becerileri denemelerini ve bunun sonucunda sakatlanmalarını önlemek için konulmuştur

Bunlar jimnastik yarışmalarını yöneten ana kurallardan sadece bazılarıdır. Bu kuralları anlayarak, bir sonraki müsabakanızda yarışmaya daha iyi hazırlanacaksınız. Unutmayın, jimnastikte güvenlik her zaman en önemli husustur. Kurallara uyun ve güvende kalın!

Jimnastiğin Faydaları

Jimnastik her yaştan insanın keyif alabileceği bir spordur. Akrobatik hareketler yapmak için kişinin vücudunu kullanmasını içerir ve formda kalmak için harika bir yoldur. Jimnastik bir egzersiz biçimi olarak kullanılabileceği gibi rekabete de dönüşebilir. Jimnastiğin faydaları, gelişmiş fiziksel uygunluk, artan koordinasyon ve daha iyi denge dahil olmak üzere fazlaca vardır.

 • Vücut: Fiziksel uygunluk, jimnastiğin en belirgin faydalarından biridir. Jimnastik vücuttaki hemen hemen her kasın kullanılmasını gerektirdiğinden, kasları sıkılaştırmak ve genel kondisyonu artırmak için mükemmel bir yoldur. Fiziksel zindeliği geliştirmenin yanı sıra, jimnastik koordinasyon ve dengeyi artırmaya da yardımcı olur. Bunun nedeni kısmen jimnastiğin beynin her iki tarafının aynı anda kullanılmasını gerektirmesidir. Sol taraf vücudun sağ tarafını kontrol eder ve bunun tersi de geçerlidir. Bu genellikle iki taraf arasındaki koordinasyonun artmasına yol açar.
 • Disiplin ve Sorumluluk: Jimnastiğin bir diğer faydası da disiplin ve sorumluluk geliştirmeye yardımcı olmasıdır. Çünkü jimnastikçiler başarılı olmak için bedenlerini ve zihinlerini kontrol edebilmelidir. Bir antrenman rejimine bağlı kalmak ve yeni beceriler denemek için disiplinli olmalıdırlar. Ayrıca, kendi güvenliklerinin yanı sıra takım arkadaşlarının güvenliğinden de sorumlu olmalıdırlar
 • Sosyal Hayat: Son olarak, jimnastik eğlenmek ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur. Bu kadar popüler bir spor olduğu için, yeni insanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlar edinmek için birçok fırsat vardır. İster bir sınıfa katılıyor ister bir takıma dahil oluyor olsunlar, jimnastikçiler genellikle çevrelerindeki kişilerle yakın bağlar kurarlar

Jimnastik her yaştan insan için harika bir spordur. Gelişmiş fiziksel uygunluk, artan koordinasyon, daha iyi denge, disiplin, sorumluluk ve eğlence dahil olmak üzere birçok fayda sunar. Formda kalmak veya yeni insanlarla tanışmak için bir yol arıyorsanız, jimnastiğe katılmayı düşünün!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here