Cimnastik Malzemeleri Nelerdir?

0
70

Hem çocuklar hem de yetişkinler için tercih edilebilecek en iyi spor dallarından biri olan Cimnastik, son zamanlarda oldukça popülerleşmiş durumda. Bu spor dalı ruh ve genel vücut sağlığı açısından en iyi seçeneklerden biri olmasından dolayı da çok fazla tercih ediliyor. Fakat bu spor dalı için bazı malzemeler kullanmanız gerekmektedir. Dolayısıyla da kişiler Cimnastik Malzemeleri hakkında fikir sahibi olmak istiyorlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz yazımınızın devamını incelemenizi öneririz. İşte cimnastikte kullanılan malzemeler… 

Cimnastik Malzemeleri

Denge: Cimnastiğin en temel malzemelerinden biri Denge olarak öne çıkar. Bu malzeme halk arasında ise Denge Tahtası olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu malzemeye Denge Kalası da denilir. Bu malzemenin ortalama genişliği 10 cm ve uzunluğu da 5 cm şeklindedir. Bu alet üzerinden akrobetik hareketler sergilenmektedir. 

Kulplu Beygir: Kulplu Beygir ise en çok erkek cimnastikçiler tarafından kullanılmaktadır. Üstelik bu aleti erken yaşlarda kullanmaya başlayan kişilerin vücutlarının şekline büyük katkılar sağladığı gözlenmlenmektedir. Aynı zamanda bu alete kulplu beygir denilse de kulplu ve kulpsuz olmak üzere iki şekle sahiptir. Jimnastik ile ilgilenen kişiler hareketlerini bu aletten yardım alarak gerçekleştirir. 

Barfiks: Bu alette yine en çok erkek cimnastikçiler tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu alet üzerinde gerçekleştirilen hareketler izleyecilerin en çok sevdikleri gösteriler arasında yer alır. Barfiks üzerinde cimnastikçiler, barı tutarak havada çeşitli hareketler yaparlar. 

Paralel: Paralel ismindeki bu alet, iki paralel barı kullanarak hareketlerin yapılmasını sağlar. Paralel aleti de yine erkekler tarafından daha sık kullanılmaktadır. Vücut tutuşu ise bu alet üzerinde son derece önemlidir. Çünkü hareket zenginliğini arttıran en önemli unsurlardan biri budur. 

Asimetrik Paralel: Asimetrik Paralel ise cimnastikte, kadınların da en az erkekler kadar kullandığı aletlerden biridir. Asimetrik ve tekniğin bilinmesi gereken bu aletin kullanımına ileri seviyelerde geçilir. Yani Asimetrik Paralel aletini kullanabilmek için cimnastikte biraz daha profesyonelleşmeniz gerekmektedir. Yanı sıra bu alet üzerinden salınım ve kuvet gerektiren hareketler sergilenmektedir. Aynı zamanda bu jimnastik aleti de izleyicilerin en çok beğendiği hareketlerin gösterilmesini sağlar. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here