Cimnastik Dalları

0
89

Temel spor dallarından biri sayılan cimnastik özelinde farklı dallardan söz etmek mümkündür. Cimnastik dalları temel olarak üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar artistik cimnastik, ritmik cimnastik ve genel cimnastik olarak sıralanabilir. Artistik cimnastiğin bir diğer adı aletli cimnastik olarak geçmektedir. Bu ismin sebebi, cimnastik sporu esnasında alet kullanımından kaynaklanmaktadır. Kadınlar bu cimnastik türünde 5 alet kullanırken, erkekler 6 alet kullanmaktadır.

Ritmik cimnastik dalında sadece kadınların varlık gösterdiği söylenebilir. Burada kullanılan aletler, hareket ettirilebilir ve aynı zamanda taşınabilirdir. Söz konusu aletler içinde çember, kurdele, top, ip ve lobut yer almaktadır. Bu dalları kapsayan genel cimnastik ise, bedenin esnekliği için yapılan hareketlerin genel ismidir.

Cimnastik Nedir?

Bedenin gelişimine büyük katkı sunan bazı temel spor dallarından söz edilebilir. Bunlardan biri cimnastik sporudur. Cimnastik ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri cimnastik nedir şeklinde özetlenebilir. Bu spor esasen, vücudu geliştirmek, güçlendirmek, esneklik kazandırmak vs. amacıyla yapılmaktadır. Gerçekleşen gelişim, hem mental hem de fiziksel olarak anlaşılmalıdır. Cimnastik sporu aletli veya aletsiz olarak icra edilebilmektedir.

Gösteri kapsamına giren sistematik hareketlerin tamamı cimnastik alanına girmektedir. Cimnastik sporu insanın fiziki yapısını güçlendirmek için en uygun sporlardan biridir. Bilhassa küçük yaşlarda bu spora başlamak, gelişimde önemli bir rol oynamaktadır. Birçok ülkede cimnastik sporuna büyük önem verilmektedir. Bu nedenle cimnastik, olimpiyatlarda daima ayrı bir yere sahiptir.

Cimnastiğin Faydaları Nelerdir?

Temel bir spor dalı olan cimnastik hakkında pek çok soru sorulduğu görülmektedir. Bu sorulardan biri cimnastiğin faydaları nelerdir şeklinde özetlenebilir. Bu sporun saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunmaktadır. Cimnastik sporunun ilk olarak kas ve kemik yapısının güçlenmesinde etkili olduğu söylenebilir. Yine sinir-kas koordinasyonunun gelişim için de cimnastik yararlı bir spordur.

Esneklik kazandıran cimnastik sporu, bireylerin daha sosyal olmasına imkân vermektedir. Hiperaktif çocukların daha sakin davranışlarda bulunmasına zemin hazırlar. Aynı zamanda bu spor duruş bozukluklarını da iyileştirmektedir. Denge sorunlarının çözülmesine de cimnastik sporunun katkı sunduğu söylenebilir. Cimnastik ile insanların çevrelerine karşı daha duyarlı oldukları görülmektedir. Bu da, daha iyi bir yaşam sürmenin anahtarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here