Cimnastik Branşları

0
89

Cimnastik, müzik eşliğinde çeşitli cimnastik hareketlerinin estetiksel bir koreografi çerçevesinde sunulmasıdır. Bireysel olarak ve takım halinde performans gösterilebilir. Denge temelli olan bu spor dalı özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine yüksek katkı sağlaması gerekçesiyle ebeveynler tarafında tercih edilmektedir. Kendi içerisinde de dallara ayrılmış olup birçok cimnastik branşları vardır.

Bu branşlardan bazıları kadın ve erkek olarak ikiye ayrılmıştır. Cimnastik çeşitleri temelde üçe ayrılır. Bunlar artistik cimnastik, ritmik cimnastik ve genel cimnastiktir. Bunlar kendi içerisine de yedi ayrı alt dala ayrılmıştır. Aşağıdaki başlık altında bu alt başlıkları detaylandırmış olacağız.

 

Cimnastik Alt Dalları

Cimnastik alt dalları şu şekilde açıklanmıştır: artistik cimnastik, ritmik cimnastik, trambolin, tumbling, akrobatik cimnastik, aerobik cimnastik, parkur ve estetik cimnastik

  • Artistik cimnastik : bir diğer adı da aletli cimnastiktir. Erkekler için; kulplu beygir, yer, halka, atlama beygiri, paralel ve barfiks dalları vardır. Kadınlar için ise, atlama beygiri, kız paraleli, asimetrik, denge ve yer dalları bulunur. Hepsi müzik eşliğinde yapılırken erkeklerin yer hareketi müziksizdir.
  • Ritmik cimnastik: genellikle kadınların yapmış olduğu bir alt daldır. Takım halinde performans boyunca hemen hemen aynı hareketli ritmik bir şekilde yapmış oldukları estetik ve zarafet dolu bir branştır.
  • Trambolin cimnastik: sporcuların bir zıplama tahtası üzerinde çeşitli sıçrama ve salto hareketlerinden oluşan bir daldır.
  • Aerobik cimnastik: yüksek tempolu müzik eşliğinde bir dizi aerobik hareketin belirli bir düzen içerisinde sergilenmesidir.

Cimnastik Nedir?

Cimnastik nedir? sorusunun cevabı şu şekildedir. Cimnastik eski yunan uygarlığında sadece erkeklerin yapmış olduğu bir spordur. Aslında spordan ziyade askeri eğitimler amaçlı kullanılan belirli figürlerden oluşuyordu. 19. Yüzyıl itibari ile geliştirilerek çağdaş sporlar arasına girmeyi başarmıştır. Günümüzde estetik ve denge denilince ilk akla gelen spor cimnastiktir.

Günümüzde cimnastik temelli birçok spor dalı da türemiştir. Örneğin; step, zumba, pilates, cross fit, kangoo jump gibi alt spor dallarının temelinde cimnastik vardır. Özellikle spor salonlarında sıklıkla adını duyduğumuz bu sporlar denge ve kuvvet odak noktalıdır. Kullanılan materyaller ise kurdele, ip, çember, minder gibi kolayca temin edinilebilen malzemelerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here