Artistik ve Ritmik Cimnastik Arasındaki Farklar

0
55

Jimnastik, birçok farklı disiplini olan sevilen bir spordur. İnsanlar genellikle artistik jimnastik ile ritmik jimnastiği karıştırır çünkü her ikisi de gerçekleştirmek için güç ve beceri gerektiren güzel, zarif hareketler içerir. Bununla birlikte, bu iki jimnastik türü aslında hedefler, yapı ve beceriler açısından çok farklıdır. Şimdi artistik ve ritmik cimnastik arasındaki farklar neler daha yakından bakalım.

Hedefler ve Yapı

Artistik ve ritmik cimnastik arasındaki temel fark, hedeflerinde yatmaktadır. Artistik jimnastik fiziksel güç, esneklik, denge, çeviklik, koordinasyon, güç, dayanıklılık, vücut hareketleri üzerinde kontrol, baskı altında zariflik, zihinsel odaklanma ve yaratıcılık geliştirmeye odaklanır. Ayrıca, her biri yuvarlanma veya atlama gibi belirli beceriler gerektiren farklı etkinlikler etrafında yapılandırılmıştır.

Ritmik jimnastik atletizmden çok estetiğe odaklanır; dans unsurlarını alet manipülasyonu (çemberler veya kurdeleler gibi) ile birleştirir. Artistik jimnastik gibi bireysel etkinliklerde yarışmak yerine, ritmik jimnastikçiler esnekliklerini ve koordinasyonlarını vurgulayan çember veya top gibi elle tutulan aletleri kullanarak rutinler gerçekleştirerek yarışırlar. Rutinler, her hareket için belirli bir zorluk seviyesine sahip müzikle koreograflanmalıdır.

İlgili Beceriler

Artistik ve ritmik cimnastikte yer alan beceriler de birbirinden oldukça farklıdır. Artistik jimnastikçilerin sporda başarı elde edebilmeleri için atlama (sıçrama tahtasından atlama tahtasına koşma), kulplu beygir (iki kulp üzerinde kendini desteklerken karmaşık bir dizi daire çizme), paralel barlar (amuda kalkmayı içeren sallanma rutinleri) gibi birkaç temel beceride ustalaşmaları gerekir, yüksek bar (barların baş hizasının üzerinde tutulduğu sallanma rutini), yer egzersizi (müzikle ayarlanmış dans hareketleriyle birlikte yuvarlanma koşuları), halkalar (sporcu çeşitli manevralar yaparken halkalar iki destekten asılır) , düzensiz barlar (iki ayrı barda sallanırken çeşitli manevralar yapmak).

Ritmik jimnastikçiler daha çok kurdele veya çember gibi nesneleri manipüle etmeye odaklanırken bir yandan da dans ettikleri müzikle aynı anda zarif dans hareketleri yaparlar. Kullanılan diğer aparatlar arasında, daha fazla yetenek için bir rutin sırasında havaya fırlatılabilen sopalar veya toplar bulunur. Amaç, yapılan her hareketin karmaşıklığına bakılmaksızın her hareketin zahmetsiz ama hassas görünmesini sağlamaktır.

Jimnastikçiler yüzyıllardır antrenman yapmaktadır ancak artistik ve ritmik jimnastiğin gerçekte birbirinden ne kadar farklı olduğunu ancak son zamanlarda anlamaya başladık. Temel fark hedeflerinde yatmaktadır; artistik atletizme odaklanırken, ritmik müzik eşliğinde karmaşık dans hareketleri yaparken kurdeleler veya çemberler gibi nesneleri zarif bir şekilde manipüle ederek estetiği vurgular. Hangi türün peşinden gitmeyi seçerseniz seçin, keyifli bir mücadele bulacaksınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here