Artistik Jimnastik ve Ritmik Jimnastik Farkları

0
124

Vücut sağlığı için önemli ve bir o kadar da heyecan verici spor dallarından biri olan Jimnastik sporu konusunda bek çok soru sorulur. Bu sorulardan biri olan Artistik Jimnastik ve Ritmik Jimnastik Farkları konusunda birtakım incelemelerde bulunacağız. Çünkü kişiler bu ikisi arasındaki farkı oldukça merak ederler. Bu konuda hakkında iyi bir şekilde bilgi sahibi olmak için ise ayrı ayrı ele almak daha faydalı olacaktır.

Artistik Jimnastik

Bu jimnastik türünde jimnastikçiler, düz olmayan çubuklarda, paralel çubuklarda, tonozda, zemin egzersizlerinde ve denge kirişinde performans sergilerler. Bu jimnastik türü esneklik ve güç gerektiren bir türdür. Artistiktik Jimnastik, hassas hareketleri ve atletik gücü ödüllendirmesi ile daha tekniktir. Ayrıca bu türde her iki cinsiyet de aynı yarış içerisinde yarışabilir. Spor esnasında performansı arttıran ve yardımcı olacak aletler kullanılır.

Artistik jimnastikte kullanılan alet kendi etkinliği için bir settir. Bu aletler ile tırmanma, dengeleme ve manevra hareketleri yapılır. Bu araçlar arasında erkekler için yüksek çubuklar ve kadınlar için de düz olmayan çubuklar ve denge kirişi vardır. Aynı zamanda her iki cinsiyet için kullanılan aletler tonoz ve zemin egzersizi bulunur.

Artistik jimnastik puanlanma durumu; hareketlerin zorluğu, her alette belirli becerileri sergilemeleri ve birden fazla beceriyi farklı hareketlerde birleştirme yeteneğine göre olur.

Ritmik Jimnastik

Artistik ve Ritmik jimnastik aslına birbirine çok benzer iki türdür. Fakat birbirinden ayrılan çok fazla yönleri vardır. Ritmik Jimnastik diğerine göre daha sanatsaldır ve kadınlar tarafından yapılır. Burada asıl önemli olan sunum ve stildir. Bu sanatsal türde; müziğe zamanda akan sıçrama, dans rutinleri ve bükülmeler gerçekleşir. Ayrıca Ritmik jimnastikte de yardımcı araç gereçler kullanılır. Burada kullanılan yardımcı araçları ise; halatlar, çemberler, toplar, sopalar ve kurdeleler olarak sıralayabiliriz. Bu araçlar dansları genişleterek tek biri kat egzersizi yapmayı sağlar. Buradaki puanlanma sistemi ise beden dili ve müzikle eşzamanlılık gibi unsurlara göre değerlendirilir.

Tüm bunların sonucunda şunu söyleyebiliriz ki her ne kadar birbirinden ayrılan çok fazla yönleri bulunsa da aslında hem fiziksel hem de ruhsal olarak en yararlı türlerdendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here