Artistik Jimnastik Nedir?

0
178

Jimnastik vücut esnetmeye dayalı spor dalları arasında, en çok tercih edilenlerinden birisi olarak öne çıkar. Jimnastiği vücut esnetme sporları arasından ayıran bir özellik, bu dalda kaslarımızı da ağırlıklı olarak kullanmak durumunda olmamızdır. Jimnastiğin kendi içerisinde farklı dallara ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunların bazıları genellikle kaslarımızı çalıştırmamız gereken alt dallardır. Kaslarınızı aktif olarak kullanmanız gereken jimnastik alt dallarından birisi de artistik jimnastik dalıdır. Artistik jimnastik nedir diye daha yakından inceleyelim…

Artistik jimnastik hem kadın hem de erkekler tarafından yapılan bir jimnastik dalıdır. Bu dalda genellikle denge ve vücut koordinasyonu başrol oynar. Ayrıca bu daldaki hareketlerin tümü, malzemelerle birlikte yapılabilmektedir.

Artistik Jimnastikte Kullanılan Malzemeler

Artistik jimnastik dalında kullanılan çok sayıda malzeme vardır. Bunların neler olduğunu sizlere detaylıca aktaralım;

Artistik Jimnastik Erkekler için kullanılan malzemeler;

Kulplu Beygir: Atlama beygirinden ayrılan yanı iki adet kulpa sahip olmasıdır.

Barfiks: 2.55 m yüksekliğinde bu bar çelikten yapılmıştır.

Halka: 2.55 m yüksekliğinde, ucunda halka bulunan tellerdir. Halkaların genişliği 13 cm’dir.

Artistik Jimnastik Kadınlar için kullanılan malzemeler

Asimetrik Paralel: Birbirine paralel, 2.40 m uzunluğa sahip paralellerdir. Alt bar 155–160 cm,üst bar 225–235 cm, bar açıklıgı ise 90–140 cm’dir.

Yer Hareketleri: 12 x12 m’lik minderdir ve sporcular bu minder üzerinde jimnastik hareketlerini yapabilirler.

Denge: Bu aletin yüksekliği 1.10 m, uzunluğu 5 m genişliği 10 cm’dir.

Genel olarak artistik jimnastik aletleri bu şekildedir. Bu aletler üzerinde birçok jimnastik hareketi yapılır. Aletlerin kadın ve erkek olarak ayrılmasının nedeni, fizyolojik olarak sporcuların rahat hareket edebilecekleri şekilde tasarlanmış olmalarıdır. İdol Cimnastik olarak sizlere cimnastik sporunun tüm dallarında hizmet verdiğimiz gibi, artistik cimnastik hizmeti de vermekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here