5 Yaş Cimnastik

0
98

İnsanlar için spor başlamak her zaman çok kolay olmuyor. Özellikle çocuk sahibi olan ebeveynler için bu süreç biraz daha meşakkatli olarak lanse edilebilir. Nitekim çocukların hangi spora ilgi duyduklarından ziyade gelişim açısından tercih edilmesi gereken branşın da ön plana çıkmış olduğuna tanıklık edebiliyoruz. Cimnastik sporu da pek çok aile tarafından çocuk gelişimi açısından seçilen spor dallarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 5 yaş cimnastik sporu da bu alanda detaylandırmamız gereken niteliklerden bir tanesidir.

Zira genel olarak algılanan bir yanlışlığın da bu aşamada düzeltilmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bireyler genellikle spor başlangıç yaşının okul ile doğru orantılı olduğunu ve bunun idealinin 6-7 yaş olduğunu söylerler. Fakat yayımlanan bilimsel gerçeklere bakıldığı zaman 3 yaşından itibaren cimnasitk sporuna yönelimin uygun olabileceği de net şekilde görülüyor.

Çocuklar Cimnastik Yapabilir mi?

Söz etmiş olduğumuz gibi çocuk sahibi olan ailelerin spor başlangıçları konusunda çeşitli soru işaretlerini barındırması son derece normal gelişmelerden bir tanesidir. Çocuklar cimnasitk yapabilir mi ya da herhangi bir zararı olur mu söylemleri de bu noktada ortaya çıkabiliyor.

Ancak şunu çok net olarak vurgulamış olmak gerekiyor ki herhangi bir kronik sağlık sorunu olmadığı takdirde her çocuğun spor erken yaşta başlaması önerilir. Elbette uzman bir doktor eşliğinde bu periyodun geçirilmesi gerekmesi de elzemdir. Cimnastiğin yararları göz önünde bulundurulduğu zaman da bunun pozitif etkilerine çocuklar üzerinde şahitlik etmeniz abes olmayacaktır.

Cimnastik Başlama Yaşı

Çocuk sahibi olmuş olan ailelerin kişisel gelişim konusunda sporu ilk eylem planı olarak baz almış olduğunu anlatmıştık. Cimnastik başlama yaşı olarak da internet üzerinde yapılan araştırmalar her zaman doğru yanıt vermeyebiliyor. Gelişim kitaplarında veya ortaya konan tezlerde de net olarak görülebileceği gibi bu yaş sınırı 3-4 olarak söz ediliyor. Haliyle 5 yaş cimnastik sporu için ne erken ne de geç bir dönem olarak lanse edilemez.

Eğer çocuğunuzu veya tanıdığınız bir gelişim çağında olan bireyi spora yönlendirmek istiyorsanız cimnastik dalı bunun adına ideal bir branş olarak görülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here